Nalazite se
  • Zdravlje
  • Nekirurški implantat s laserom liječi pretilost
Članak
Objavljeno: 08.04.2022. 12:34

Catholic University of Korea 

Nekirurški implantat s laserom liječi pretilost

Implantat se uvodi bez kirurškog zahvata u želudac i potom izvlači tijekom svakog tretmana.

Nekirurški implantat s laserom liječi pretilost

Photo credit: ACS Applied Materials & Interfaces 2022, DOI: 10.1021/acsami.2c00532

Svi znamo da je pretilost kuga današnjeg doba, jer sve više ljudi zbog manjka fizičkih aktivnosti i nezdrave prehrane pati od prekomjerne tjelesne težine, što u konačnici dovodi do teških zdravstvenih stanja i potencijalno smrtonosnih bolesti.

Specijalni programi koji uključuju razne dijete i pojačane vježbe funkcioniraju trajno samo na manjem dijelu osoba, dok se većina brzo vraća starim navikama i potom jedinu nadu traži u kirurgiji koja nije nimalo bezazlena jer svaka operacija donosi određene rizike.

Znanstvenici Katoličkog sveučilišta u Koreji vjeruju da su našli rješenje koje ne zahtijeva invazivnu kirurgiju.

Grelin je prirodno proizveden hormon koji potiče apetit, povećava unos hrane i potiče skladištenje masti. I dok male količine grelina otpuštaju mozak, gušterača i tanko crijevo, većinu proizvode i luče stanice u gornjem dijelu želuca.

Znanstvenici u Koreji odlučili su smanjiti aktivnost tih stanica modificiranjem postojećeg prototipa implantata. Poznat kao "uređaj za poticanje intragastrične sitosti" (ISD), sastoji se od stenta koji je nekirurški smješten u donjem dijelu jednjaka, povezan s diskom koji leži u otvoru za želudac. Mali otvor na tom disku propušta hranu.

am2c00532_0007

U novoj verziji ISD-a, donja strana diska je obložena lijekom koji je odobrila FDA, a zove se "plavi metilen". Osim toga, svjetlovodni laser prolazi dolje kroz otvor na disku, savijajući se prema donjoj strani diska.

Kada laser obasjava plavi metilen, ozračeni lijek reagira proizvodnjom energiziranog oblika kisika poznatog kao singletni kisik. Taj singletni kisik ubija obližnje stanice koje proizvode grelin, a zatim brzo nestaje iz želuca. Implantat se nakon toga izvlači iz tijela.

Nakon što su mlade svinje primile tretman u razdoblju od jednog tjedna, njihova razina grelina i povećanje tjelesne težine smanjeni su za polovicu u usporedbi s neliječenom kontrolnom svinjom. Te su se razlike smanjile tijekom sljedećih tjedana, jer su ubijene stanice koje proizvode grelin prirodno zamijenjene, što znači da bi se svjetlosni tretman morao periodično ponavljati da bi učinak suzbijanja gladi potrajao.

Sada se provode daljnja istraživanja, s ciljem konačnog testiranja tehnologije na ljudima.

Znanstveni rad objavljen u časopisu ACS Applied Materials & Interfaces možete pronaći na ovoj poveznici.

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->