Nalazite se
Članak
Objavljeno: 30.09.2015. 16:03

MIT 

Heidi Williams za genijalnost osvojila 625.000 dolara

Dobitnica MacArthur nagrade dokazala je da farmaceutske tvrtke ne žele ulagati u lijekove za rano liječenje raka. 

Heidi Williams za genijalnost osvojila 625.000 dolara

MIT-eva ekonomistica Heidi Williams. Photo Credit: John D. & Catherine T. MacArthur Foundation.

MIT_Heidi-Williams-Press

MIT-eva ekonomistica Heidi Williams. Photo Credit: Marc Perrier/Bloomberg

MIT-eva ekonomistica i znanstvenica Heidi Williams, koja se bavi proučavanjem učinaka patentnih licenci i tehnologije na medicinska istraživanja i zdravstvenu skrb, dobitnica je ovogodišnje nagrade MacArthur Fellowship, koju mnogi nazivaju "nagradom za genijalnost" u visini od 625.000 dolara (4.253.519 kn). Time se ova ekonomistica pridružila svjetskoj eliti svjetskih znanstvenika, pisaca i inovatora, među kojima je i hrvatski fizičar i znanstvenik Marin Soljačić, koji je MacArthur Fellowship nagradu osvojio 2008. godine.

Heidi je nagradu dobila zbog metodološki rigoroznih studija, poput pitanja u vezi toga ima li intelektualno vlasništvo utjecaj na tempo biomedicinskih istraživanja, te kako određene tehnologije utječu na troškove i cijene zdravstvene skrbi.

Najpoznatija njezina studija iz 2013. godine, istraživala je učinke prava intelektualnog vlasništva unutar biomedicinskog istraživanja u vezi sekvencioniranja ljudskog genoma koje su provodile privatna tvrtka Celera i državna istraživačka organizacija Human Genome Project. Heidi je zaključila da su zbog zaštićenog intelektualnog vlasništva koje je licencirala Celera, znanstvena istraživanja Human Genome Projecta usporena za 20 do 30 posto.  Mada je Human Genome Project iste konačne rezultate svojih istraživanja kasnije objavio kao "javno dobro", Celera nije dozvolila korištenje svojih patenata, čime je zapravo kočila istraživanja od opće koristi.

U drugoj studiji objavljenoj ovog ljeta, Heidi Williams je dokazala da farmaceutske tvrtke ne žele investirati novac u lijekove koji su namijenjeni liječenju raka u ranim fazama. Jedan od razloga leži u tome što klinička ispitivanja takvih lijekova traju znatno duže od onih za tretman u kasnijim fazama bolesti, pa to povećava troškove razvoja, te proizvođačima lijekova nudi manje vremena za kontrolu patentiranih lijekova na tržištu.

Jedna od njezinih studija iz 2010. koja je također doprinijela osvajanju MacArthur Fellowship nagrade, ukazala je da dodatni tretman koji se daje novorođenčadi premale tjelesne težine, djeluje u toj mjeri na smanjenje smrtnosti, da se približava stupnju mortaliteta beba normalne težine. Ta je studija uvelike pomogla u povećanju ulaganja u dodatni tretman, te je koristila u poboljšanju razvoja zdravstvene skrbi.

U svakom slučaju, ovo jasno ukazuje da je ekonomska znanost nešto što ne treba vezati isključivo uz povećanje profita. Tome doprinosi i činjenica da Heidi podupiru brojni kolege iz biomedicinske struke, koji kažu da su im njezine studije s "dubokom analizom" u vezi specifičnih pitanja, od velike važnosti u provedbi znanstvenih istraživanja koja provode.

Slika: MIT-eva ekonomistica Heidi Williams. Photo Credit: Marc Perrier/Bloomberg

Izvor: MIT

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->