Nalazite se
  • Zdravlje
  • Pametni zavoj za rane kontrolira upalu
Članak
Objavljeno: 07.07.2025. 15:10

ETH Zurich 

Pametni zavoj za rane kontrolira upalu

Znanstvenici razvijaju selektivni hidrogel nalik spužvi koji smanjuje upalne signale i aktivno potiče zacjeljivanje kroničnih rana.

Pametni zavoj za rane kontrolira upalu

Kronične rane predstavljaju veliki medicinski izazov, opterećujući zdravstvene sustave milijardama eura troškova svake godine. Znanstvenica turskog podrijetla Börte Emiroglu sa švicarskog sveučilišta ETH Zurich razvija novi proizvod, selektivni hidrogel nalik spužvi koji smanjuje upalne signale i aktivno potiče zacjeljivanje.

Emirogluin cilj bio je razviti inteligentni zavoj za rane koji bi mogao aktivno utjecati na proces zacjeljivanja kroničnih rana. Njezino rješenje temelji se na granuliranim hidrogelovima koji hvataju proupalne signale iz tkiva, a istovremeno podržavaju regenerativne procese.

Kronične rane, poput onih povezanih s dijabetesom ili poremećajima cirkulacije, široko su rasprostranjen medicinski problem. Mnogi oboljeli imaju otvorene kožne lezije koje jedva zacjeljuju mjesecima ili čak godinama. To je često posljedica pretjeranog imunološkog odgovora. Umjesto da napreduje prema regeneraciji, tijelo ostaje zarobljeno u kontinuiranoj petlji preaktivne upalne aktivnosti.

image.imageformat.1286.1054128931

Startup Immunosponge, koji su osnovali Emiroglu i Apoorv Singh, kolega istraživač u Tibbittsovom laboratoriju, razvio je zavoj za rane koji cilja molekularne signale koji održavaju petlju. „Želimo izvesti ranu iz upalnog stanja i dati joj prave upute za zacjeljivanje“, kaže Emiroglu. „Želimo pomoći tkivu da signalizira da je sada vrijeme za regeneraciju.“

Kako točno funkcionira obloga za rane? „Zamislite spužvu“, kaže Emiroglu, „materijal s visokim kapacitetom upijanja.“ Tehnički gledano, spužva se sastoji od sitnih čestica gela, poznatih kao mikrogeli, koje su nevidljive golim okom. Kada se kombiniraju u velikom broju, stvaraju meku strukturu nalik spužvi. „U laboratoriju materijal izgleda kao žele“, objašnjava Emiroglu.

Ova struktura može biti opremljena takozvanim ligandima, površinskim molekulama koje ciljaju i vežu specifične signalne molekule. To omogućuje spužvi da razlikuje korisne od štetnih signala. „Ne želimo samo apsorbirati sve i svašta, kao što to čini kuhinjska spužva, moramo selektivno ukloniti protuupalne molekule koje uzrokuju štetu u lokalnom tkivu, a istovremeno pokrenuti procese koji potiču zacjeljivanje“, kaže Emiroglu.

image.imageformat.1286.1387456148

Tehnologija se oslanja na mnogo malih gradivnih blokova kako bi stvorila prilagodljivu, funkcionalnu strukturu. „Možemo proširiti ovu biblioteku gradivnih blokova što će nam u budućnosti omogućiti prilagodbu naše tehnologije za različite skupine pacijenata i osnovne bolesti“, kaže Emiroglu. To znači da mogu opremiti gel kuglice raznim drugim površinskim ligandima tako da se različiti upalni glasnici mogu uhvatiti ovisno o vrsti defekta tkiva.

Iako se istraživači trenutno usredotočuju na kronične rane na koži, tehnologija bi također mogla pomoći kod oštećenja unutarnjeg tkiva, poput zacjeljivanja kostiju,hrskavice ili tetiva. „Ta tkiva mogu imati ograničenu opskrbu krvlju koja stoga često zahtijeva učinkovitu izmjenu mase tijekom regeneracije“, objašnjava Emiroglu.

Vezani sadržaji
Ključne riječi ETH Zurich Immunosponge
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam