University of Auckland
Implantat omogućuje hodanje paraliziranom štakoru
Paralizirani štakori ponovno hodaju zahvaljujući revolucionarnim implantatima leđne moždine.

Ozljede leđne moždine trenutno su neizlječive i imaju razorne posljedice na živote ljudi, ali nova otkrića novozelandskih znanstvenika na Sveučilištu u Aucklandu nude nadu u učinkovito liječenje.
„Za razliku od posjekotine na koži, koja obično sama zacjeljuje, leđna moždina se ne regenerira učinkovito, što ove ozljede čini razornima i trenutno neizlječivima“, kaže glavni istraživač dr. Bruce Harland, viši znanstveni suradnik na Farmaceutskom fakultetu Waipapa Taumata Rau Sveučilišta u Aucklandu.
Prije rođenja, a u manjoj mjeri i nakon njega, prirodna električna polja igraju vitalnu ulogu u ranom razvoju živčanog sustava, potičući i usmjeravajući rast živčanog tkiva duž leđne moždine.
Iscjeljenje se potiče sigurnim i jakim električnim signalima koje pacijent ne bi primijetio, kažu profesor Darren Svirskis i dr. Bruce Harland.
U studiji na životinjama implantabilni elektronički uređaj vratio je pokret nakon ozljede leđne moždine, što budi nade u učinkovito liječenje za ljude, pa čak i njihove kućne ljubimce.
"Razvili smo ultra tanki implantat dizajniran da se postavi izravno na leđnu moždinu, precizno postavljen preko mjesta ozljede kod štakora", kaže dr. Harland.
Za razliku od ljudi, štakori imaju veću sposobnost spontanog oporavka nakon ozljede leđne moždine, što je istraživačima omogućilo usporedbu prirodnog zacjeljivanja s zacjeljivanjem potpomognutim električnom stimulacijom.
Nakon četiri tjedna, životinje koje su svakodnevno primale tretman električnim poljem pokazale su poboljšano kretanje u usporedbi s onima koje ga nisu primale.
„To ukazuje na to da je tretman podržao oporavak i pokreta i osjeta“, kaže Harland. „Jednako važno, naša je analiza potvrdila da tretman nije uzrokovao upalu ili druga oštećenja leđne moždine, što pokazuje da je postupak ne samo učinkovit već i siguran.“
Ova nova studija, objavljena u časopisu Nature Communications, proizašla je iz partnerstva između Sveučilišta u Aucklandu i Tehnološkog sveučilišta Chalmers u Švedskoj.
„Dugoročni cilj je transformirati ovu tehnologiju u medicinski uređaj koji bi mogao koristiti ljudima koji žive s ovim ozljedama leđne moždine“, kaže profesorica Maria Asplund sa Tehnološkog sveučilišta Chalmers.
„Ova studija nudi uzbudljiv dokaz koncepta koji pokazuje da tretman električnim poljem može podržati oporavak nakon ozljede leđne moždine“, kaže doktorand Lukas Matter, također sa Sveučilišta Chalmers.
Sljedeći korak je istražiti kako različite doze električne energije, uključujući jačinu, učestalost i trajanje tretmana, utječu na oporavak, kako bi se otkrio najučinkovitiji recept za popravak leđne moždine.
Učitavam komentare ...