Nalazite se
Članak
Objavljeno: 14.06.2012. 14:49

MIT 

Znanstvenici proizveli gorivu ćeliju od glukoze

Nova goriva ćelija temeljena na glukozi mogla bi se koristiti u neuralnim implantatima.

Znanstvenici proizveli gorivu ćeliju od glukoze

Silikonski wafer sastoji se od gorivih ćelija od glukoze raznih veličina, od kojih je najveća 64x64 mm. Photo Credit: Sarpeshkar Lab

Punjenje i opskrba energijom raznih gadgeta, u današnje vrijeme je jedna od najpopularnijih stvari kojima se bave znanstveni i inženjerski timovi širom svijeta. Neki se uzdaju u izvore obnovljive energije, dok su sve popularniji sustavi koji kao pogonsko gorivo koriste gorive ćelije.

Znanstvenici MIT-a svojim izumom ne žele napajati automobile ili mobitele, već su ga namijenili medicinskim implantatima.

Konkretno, radi se o prvoj gorivoj ćeliji na glukozu, što bi pojednostavljeno značilo da žele koristiti šećer za napajanje moždanih implantata.

Kako bi proizveli gorivu ćeliju od glukoze, znanstvenici su razvili ćelije koje koriste platinu za skidanje elektrona s molekula glukoze koja se nalazi u pacijentovoj cerebrospinalnoj tekućini kako bi proizveli mali strujni tok.

Gorive ćelije su proizvedene na silicijskom čipu koji može interferirati s drugim strujnim krugovima u moždanom implantatu.

Sadašnji prototip je u stanju generirati do nekoliko stotina mikrowatta, što je recimo dovoljno za napajanje neuralnih implantata koji će se koristiti u pomoći paraliziranim pacijentima za pokretanje njihovih udova.

Znanstvenici navode kako je ova tehnologija još u ranoj fazi, te će joj trebati dosta vremena dok stigne na tržište, a sljedeći korak će biti provođenje testova koji bi trebali potvrditi učinkovitost na životinjama.

Detalje o novom izumu znanstvenika MIT-a potražite u službenom priopćenju na njihovoj web stranici: http://www.mit.edu/newsoffice/2012/glucose-fuel-cell-0612.html

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->