Nalazite se
Članak
Objavljeno: 04.07.2015. 13:27

Femtosekundni laseri 

VIDEO: 3D hologrami u zraku koje možete dodirivati

Znanstvenici koristili femtosekundne lasere kako bi kreirali sigurne 3D holograme.

VIDEO: 3D hologrami u zraku koje možete dodirivati

Znanstvenici nekoliko japanskih sveučilišta, objavili su znanstveni rad u kojem opisuju izradu 3D holograma pomoću femtosekundnih lasera. Jedna femtosekunda (fs) iznosi 10 na minus petnaestu od jedne sekunde, a japanski znanstvenici su za kreiranje holograma koristili pulsove koji su trajali između 30 i 270 femtosekundi. Ti pulsovi ioniziraju zrak kako bi kreirali plazmu koja se može dodirivati bez bojazni od oštećenja kože, do čega je dolazilo u prijašnjim istraživanjima kada su se koristili nanosekundni laseri.

Laserska holografija koristi lasere kako bi zabilježila svjetlinu, kontrast i dimenzije slike objekta, te ga projicirala u 3D, što se može vidjeti bez korištenja posebnih naočala.

Pikseli koji se projiciraju i postaju vidljivi u 3D prostoru poznati su kao vokseli, te nastaju kada energija iz lasera ionizira zrak i otpušta dodatnu energiju u obliku fotona koji isijavaju ljubičasto i plavo. Znanstvenici i tvrtke već su koristili ovu tehnologiju za izradu plazma ekrana, no to je uključivalo lasere koji su ispaljivali pulsove u trajanju u nanosekundama, što je predugo da biste ih mogli dodirivati bez da vam sprže kožu, pa su upravo stoga japanski znanstvenici odlučili koristiti femtosekundne lasere za kreiranje plazmenih voksela.

To su radili ispaljivanjem femtosekundnih lasera kroz ono što nazivaju prostorni svjetlosni modulator i kroz serije leća u galvanski skener. Taj skener pozicionira zraku kroz dva dodatna objektiva u ogledalo koje prikazuje konačni oblik voksela, što nazivaju "vilinim svjetlom" (Fairy Lights), vjerojatno zato jer su za testiranje koristili i jedan hologram koji je prikazivao sićušnu vilu. Kamera smještena ispod holograma može hvatati i snimati korisnikovu interakciju, omogućujući vokselima da ih se dodiruje. Predlažemo vam da pogledate ovaj video u kojem pojašnjavaju tehnologiju, pa će vam možda biti malo jasnije da razumijete o čemu se radi, a mi ćemo vam još samo reći da kažu kako je osjećaj pri dodiru holograma neka vrsta malog "udarnog vala", koji doživljavate kao kratak impuls, no ne trebate se bojati opeklina, jer su laserski pulsovi prekratkog trajanja da bi vam naudili.

Izvor: Arxiv [PDF]

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->