Nalazite se
Članak
Objavljeno: 22.04.2013. 13:35

IBM 

Sunčevi kolektori koncentriraju energiju 2.000 sunaca

IBM se poslužio rashladnom tehnologijom koju koristi u svojem Aquasar superračunalu.

Sunčevi kolektori koncentriraju energiju 2.000 sunaca

Današnji sunčevi kolektori imaju ograničene mogućnosti koncentriranja energije isključivo zbog sigurnosnih razloga. Postavite li ih previše na jedno mjesto, riskirate visoke temperature koje mogu spržiti opremu.

IBM-ovi znanstvenici rade na novom "tanjuru", odnosno kolektoru sunčeve energije koji može izbjeći takva oštećenja korištenjem velikog napretka u učinkovitosti sunčevih kolektora, pomoću fotonaponskih čipova koji sunčevu energiju pretvaraju u električnu, a koriste istu tehnologiju mikrokanalnog vodenog hlađenja kakvu koristi njihovo superračunalo Aquasar. Sustav hlađenja Aquasara je napravljen tako da vodom hladi direktno same čipove umjesto da se bavi hlađenjem kućišta.

Pomoću te tehnologije, stotine fotonaponskih čipova u sunčevom kolektoru će moći na potpuno siguran način pretvarati, kako kažu, 2.000 puta više sunčeve energije u električnu u odnosu na postojeće kolektore.

Aquasar

Mikrokanalno hlađenje čipova superračunala Aquasar prenosi se na sunčeve kolektore.

Obzirom da mikrokanali mogu apsorbirati više od pola energije koja se inače rasipa, njihova vruća voda koja dolazi kao nusprodukt se može filtrirati u pitku vodu ili konvertirati za potrebe klima uređaja.    

IBM ovo vidi kao veliki benefit i za druge stvari osim samog utjecaja na okoliš, obzirom da će novi kolektor moći generirati 25 kW energije uz manju cijenu troškova izrade kroz jeftinija ogledala i druge strukture, čime bi po prvi puta učinkovitost sunčeve energije mogla postati dostatnom za zamijeniti fosilna goriva poput ugljena.

IBM u ovom trenutku još ne zna kada će se novi kolektori naći na tržištu, no vjerujemo kako ćemo ubrzo moći vidjeti prve prototipe na djelu. Drago nam je da su ovu vijest objavili upravo na datum kada slavimo Dan planeta Zemlje, kojem danas više nego ikada prije trebaju pod hitno ovakve tehnologije.

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->