Nalazite se
Članak
Objavljeno: 10.04.2013. 16:01

Heriot Watt University 

Laser skenira objekte u 3D s udaljenosti od 1 km

Znanstvenici kreirali lasersku kameru koja je u stanju 3D skenirati objekte na velikoj udaljenosti.

Laser skenira objekte u 3D s udaljenosti od 1 km

3D skeniranje s udaljenosti od jednog kilometra? Zahvaljujući znanstvenicima britanskog Sveučilišta Heriot Watt u Edinburghu, sada je i to moguće pomoću njihove nove laserske kamere.

Sustav funkcionira tako da se laserske zrake odbijaju od objekta koji "gađaju", po mogućnosti nepomičnog, a kamera preciznim mjerenjem promjena refleksija fotona koje se bilježe u milimetrima, može kreirati 3D skenove, koji se potom mogu pretvarati u računalne 3D modele ili čak koristiti za izradu 3D printanih predmeta.

Taj sustav se još naziva TOF (time-of-flight), a koristi infracrveni laser male snage, te mjeri vrijeme potrebno za odbijanje fotona laserske zrake koji se vraćaju ka kameri.

Uređaj ekipe Heriot Watta je napravljen tako da detektira dulje valne dužine svjetla, koje su znatno čitljivije od vidljivog svjetla, te se kreću znatno lakše, a senzor od superprovodne nanožice broji individualne fotone, omogućujući precizno bilježenje udubina na objektima.

3d skeniranje s udaljenosti

Znanstvenici navode kako bi se taj sustav mogao doraditi da bi 3D skeniranje bilo moguće i na udaljenostima većim od 16 kilometara, dok bi se kamera mogla smanjiti na veličinu koja bi joj omogućila prenosivost, obzirom da se za sada radi o prototipu koje djeluje poput velikog postrojenja, te se ne može lako prenosti i postavljati na željene lokacije.

Ako se pitate koji je uopće smisao 3D skenera koji svoj posao može obavljati na tako velikim udaljenostima, znanstvenici navode kako bi od njega najviše koristi mogla imati vojska koja bi omogućila bespilotnim letjelicama da bolje vide svoje mete, ali bi se mogao koristiti i za skeniranje vegetacije čime bi se moglo ustanoviti "zdravstveno stanje" drveća, te za skeniranje podmorja s ciljem 3D mapiranja dna jezera i oceana.

Znanstvenici vjeruju kako bi se kroz najviše 5 godina ovaj sustav mogao naći na tržištu.

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->