Nalazite se
Članak
Objavljeno: 12.11.2014. 16:42

PLINY 

VIDEO: Autocomplete za programere

Ovaj softver bi programerima trebao uvelike olakšati pisanje kodova.

VIDEO: Autocomplete za programere

U današnje doba mnogi korisnici, posebice oni s engleskog govornog područja, ne bi mogli ni zamisliti rad na svojim računalima i mobitelima bez autocomplete i autocorrect funkcija koje omogućuju automatsko predviđanje slova i automatsko ispravljanje grešaka u tekstovima koje pišu, no što kada bi te iste funkcije bile dostupne programerima, koji ogromnu količinu vremena gube na pisanje istih linija koda, ili na potragu za greškicama zbog kojih im novi softver za upravljanje pametnim mlincem za kavu izbacuje hladnu vodu?

Američka vojna znanstvena agencija DARPA je odlučila poduprijeti s 11 milijuna dolara projekt Sveučilišta Rice pod nazivom PLINY, koji bi trebao dovesti upravo do mogućnosti autocompletea i autokorekcija u pisanju koda. Ideja projekta je da sustav koristi bazu s ogromnom količinom open-source koda javno dostupnog na internetu, iz koje će pametni algoritmi temeljem nekoliko unesenih znakova prepoznavati čitave linije koje će programer tada trebati samo potvrditi, obzirom da ih je prije njega prema određenoj shemi upisivalo tisuće ljudi pri izradi svojeg softvera.

PLINY će pretraživanjem baze podataka pokušati naći primjereni kod za koji će potom nuditi automatsko završavanje linija ili predlagati sugestije. Pored toga, programer će u sustav moći ubaciti čitav kod koji je do tada napisao za trenutni projekt, a PLINY će njegovim skeniranjem pokušati doći do adekvatnog programskog jezika i metodologije, temeljem čega će ponuditi svoju pomoć. Osim toga, računalni znanstvenici Sveučilišta Rice vjeruju da će PLINY programerima koji zapnu, moći ponuditi i rješenja, u slučaju da programer nije došao do prave solucije.

"Naša vizija je sustav u kojem će programer napisati nekoliko linija koda i pritisnuti gumb, a potom će mu se pojaviti ostatak koda. Taj novi dio koda bi trebao raditi bez ikakvih poteškoća uz kod koji je već napisan", navodi računalni znastvenik Swarat Chaudhuri, jedan od vođa ovog projekta.

Valja naglasiti da PLINY neće biti u stanju omogućiti ovakvu pomoć pri pisanju koda za sve vrste softvera, obzirom da će koristiti samo open-source bazu s interneta. Drugim riječima, njegove kompletne usluge neće moći koristiti programeri koji pišu kodove za tehnološke tvrtke poput Applea, Googlea, Microsofta i sličnih, no obzirom da se i u njihovim linijama nalaze velike "porcije" otvorenog koda, sigurno će im biti od koristi.

Dodatne prednosti PLINY sustava bi trebale biti u otklanjanju bugova i sigurnosnih propusta u kodovima, a pored toga će se moći koristiti i kao alat za analizu softvera, pa vjerujemo da će neke tehnološke tvrtke malo rjeđe tužiti druge zbog krađe kada otkriju da su sporni dijelovi koda na koji su jako ponosni zapravo "javno dobro".

Izvor: Sveučilište Rice

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->