Google se želi napajati fuzijskom energijom
Google je potpisao najveći izravni korporativni ugovor o otkupu fuzijske energije s američkom tvrtkom Commonwealth Fusion Systems (CFS).

Poznato je da su Googleovi serveri koji obrađuju sve naše upite na internetu, jedan od najvećih potrošača električne energije na svijetu, a njihova ukupna potrošnja je veća od primjerice potrošnje u čitavoj Hrvatskoj.
Iz tog razloga Google sve više investira u sustave za proizvodnju energije, ponajviše u zdrave obnovljive izvore koji ne stvaraju ugljični otisak, ali i u nove tehnologije poput fuzije.
Google je sada ušao u novo partnerstvo s tvrtkom s tvrtkom Commonwealth Fusion Systems (CFS) o kupnji fuzijske energije iz njegove prve komercijalne fuzijske elektrane koja će se graditi u Chesterfieldu u Virginiji. Iz te elektrane želi preuzimati 200 megavata energije, dok također poduzima svoje drugo kapitalno ulaganje u CFS kako bi im pomogao u razvoju obećavajućih znanstvenih i inženjerskih otkrića i usmjeravanju tehnologije prema komercijalizaciji.
Fuzija ima ogroman potencijal kao izvor energije budućnosti. Čista je, obilna i sama po sebi sigurna, a može se koristiti gotovo bilo gdje. Google upozorava kako je komercijalizacija fuzije izuzetno izazovna i uspjeh nije zajamčen, no ako uspije, mogla bi promijeniti svijet pružajući sigurniju i čišću energetsku budućnost, kao što možete vidjeti u ovom videu.
CFS nastoji koristiti snažne visokotemperaturne supravodičke magnete raspoređene poput krafne u sustavu pod nazivom tokamak, za ograničavanje i kontrolu plazme, stvarajući uvjete potrebne za fuziju. Također ističu da je CFS napravio velike proboje u području magneta koji omogućuju kompaktniji i komercijalno isplativiji dizajn tokamaka.
Nova investicija podržat će napore da se CFS-ova prva komercijalna elektrana, ARC, stavi u mrežu.
"Dodajemo fuziju u naš portfelj zbog njenog potencijala da bude transformativna u isporuci obilne, održive energije za planet. Naše novo partnerstvo s CFS-om označava uzbudljiv korak naprijed na ovom putu", navodi Google u svojem priopćenju.
Učitavam komentare ...