Nalazite se
  • Pop Tech
  • Algoritam čuva umjetnička djela
Članak
Objavljeno: 24.04.2012. 12:15

Senzori 

Algoritam čuva umjetnička djela

Muzej srednjovjekovne umjetnosti koristi IBM-ov sustav za kontrolu mikroklime.

Algoritam čuva umjetnička djela

Bežični senzori koje IBM koristi za praćenje temperature i vlažnosti za svoje teško opterećene serverske Data centre, nedavno su ugrađeni u Muzej srednjovjekovne umjetnosti Cloisters, koji predstavlja dio Muzeja umjetnosti Metropolitan.

Za razliku od dosadašnjih sustava koji su pratili uvjete mikroklime u muzejima i galerijama, ovaj sustav je postavljen na svako od 3.000 umjetničkih djela zasebno, te je u stanju pratiti vlažnost i temperaturu, kao i obavještavati odjel koji se bavi očuvanjem mikroklime muzejskih izložaka o svim promjenama.

Osnovni uvjeti u kojima se čuvaju izlošci podešeni su na 21 stupanj celzijusa i 50 posto vlažnosti, no voditelj ovog projekta Dionisi Vici, kaže kako nikada znanstveno nije potvrđeno da je to idealna mikroklima za sva umjetnička djela, pa će im ovaj sustav omogućiti daleko veća saznanja od postojećih.

Senzori ugrađeni u sustav imaju vrlo nisku potrošnju struje, ne koriste vanjski izvor energije, a baterije im omogućuju do 5 godina autonomnog rada. Prikupljene podatke senzori bežično šalju na IBM-ove servere u oblaku, a posebni algoritam ih razvrstava, dok Dionisi bilježi sve promjene koje se dešavaju na samim izlošcima (napuknuća, oštećenja, blijeđenje boje i sl), te ih uspoređuje s podacima o mikroklimama, te na temelju njih želi kreirati formule koje će jednog omogućiti očuvanje umjetničkih djela prema vrstama, starosti i stanjima materijala od kojih su izrađena. Dionisi je jedan od rijetkih ljudi koji su bili u prilici proučavati čuveno napuknuće na jednoj od najpoznatijih slika na svijetu, Mona Lisi, pa je Metropolitan zaključio da je on najpozvanija osoba kojoj treba povjeriti ovaj projekt. 

"Ideja je ustanoviti kako klimatski uvjeti djeluju na svaki pojedinačni objekt. Moj pravi san je doći do sustava u kojem će parametri koje određujemo biti u korelaciji sa stvarnom osjetljivošću objekata", kaže Dionisi Vici.

U sadašnjoj fazi Dionisi i njegovi suradnici, od IBM-ovih servera u oblaku dobivaju 3D mape temperature i vlažnosti na svoja računala, kako bi mogli pratiti uvjete mikroklime za svaki pojedini izložak.

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->