Nalazite se
  • Non Tech
  • Svijet
  • U Njemačkoj se 3D printa zgrada sa socijalnim stanovima
Članak
Objavljeno: 07.11.2023. 14:39

PERI 3D Construction 

U Njemačkoj se 3D printa zgrada sa socijalnim stanovima

Tvrtka PERI 3D Construction tehnologijom 3D ispisa betona gradi prvu stambenu zgradu za pristupačno stanovanje.

U Njemačkoj se 3D printa zgrada sa socijalnim stanovima

Takozvana socijalna naselja, odnosno zgrade i stanovi koji se kod nas obično nazivaju POS stanovi i izgrađeni su temeljem društveno poticane stanogradnje, jedan su od važnih elemenata stanogradnje koja bi trebala omogućiti jeftinije stanovanje građanima, posebice mladima koje želimo zadržati u Hrvatskoj i olakšati im osnivanje obitelji s djecom koje je sve manje

Njemačka kreće u novi oblik gradnje socijalnih naselja koja će biti znatno jeftinija i pristupačnija, zahvaljujući novim tehnologijama 3D printanja betona.

U gradu Lünenu, smještenom u takozvanom Ruhrgebietu (Ruhr), nekadašnjem središtu rudarstva ugljena u zapadnom dijelu središnje Njemačke, tvrtka PERI 3D Construction, tehnologijom 3D ispisa gradi prvu Njemačku i prvu Europsku zgradu socijalnog stanovanja.

Zgrada na tri kata ima ukupno 651 m2 prostora i imat će šest stambenih jedinica između 61 m2 i 81 m2.

3d-druck-luenen-pressekonferenz-fotos-peri3dcp-25-1620x1080

Projekt tvrtke PERI 3D Construction koristi 3D građevinski printer tvrtke COBOD International, a po prvi puta se inovativni način gradnje kombinira sa subvencijama za javno stanovanje.

"Pionirskim projektom u Lünenu pokazujemo da se javno stanovanje može graditi brzo, moderno i održivo. Sjeverna Rajna-Vestfalija postavlja standarde u gradnji i nastavlja se zalagati za pristupačnije stanovanje", izjavila je Ina Scharrenbach, ministrica unutarnjih poslova, općinskih poslova, graditeljstva i digitalizacije pokrajine Sjeverna Rajna-Vestfalija. 

Projekt je PERI-jev treći veći građevinski projekt samo u Njemačkoj ove godine uz korištenje 3D građevinskih pisača tvrtke COBOD, budući da se projekt nadovezuje na projekte podatkovnog centra i zgrade nogometnog kluba započete ranije ove godine.

Prvi i drugi kat izgrađeni su postupkom 3D printanja betona. Potkrovlje se gradi metodom drvene hibridne gradnje, dok će se temelj, postolje i filigranske ploče graditi konvencionalnim metodama gradnje. Fasadna konstrukcija na katu i katu zadržava izvornu 3D printanu betonsku strukturu, a potkrovlje će biti obloženo fasadnim pločama.

rendering-1-urheber-steinhoff-architekten-1440x810

Henrik Lund-Nielsen, osnivač i generalni direktor COBOD Internationala, komentirao je šire prihvaćanje metode 3D konstrukcijskog ispisa: "Ovaj projekt nastavlja trend koji smo vidjeli posljednjih nekoliko godina, gdje je tehnologija napravila značajan korak naprijed, udaljavajući se od korištenja samo za male kuće na jednom katu prema korištenju za sve veće i veće projekte s više katova".

Jako nas zanima kako će se kretati cijene najma socijalnih stanova u 3D printanim zgradama jer bi to možda bio i dobar put za Hrvatsku u kojoj se najvećim dijelom grade samo turistički objekti. 

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->