KAUST
Tehnologija otkriva dehidraciju dodirom zaslona mobitela
Senzor pametnog telefona očitava razinu vlage u koži, nudeći jeftin način praćenja zdravlja tijekom vježbanja ili svakodnevnog života.

Vjerojatno vam je poznato da ukoliko želite izbjeći dehidraciju, morate piti vodu prije nego osjetite žeđ, no to je prilično teško znati ako ne koristite neki nosivi uređaj koji će vas na to upozoriti.
No takav uređaj morate zasebno kupiti ako se želite čuvati od dehidracije, pa su profesor Tareq Al-Naffouri i njegovi kolege sa Sveučilišta znanosti i tehnologije kralja Abdullaha (KAUST) u Saudijskoj Arabiji, proučili vrstu kapacitivnih senzora koji su već ugrađeni u dodirne zaslone pametnih telefona koje već imamo.
Kako bi demonstrirali koncept, istraživači su koristili isti tip kapacitivnog senzora koji se nalazi u zaslonima pametnih telefona, a sposoban je detektirati suptilne promjene u vlažnosti kože. Kada vrh prsta dodirne senzor, on registrira promjene u kapacitetu kože, mjeri koliko dobro koža pohranjuje električni naboj, što varira ovisno o razinihidratacije.
Istraživači sugeriraju da bi ovi podaci s vremenom mogli omogućiti ljudima praćenje hidratacije u stvarnom vremenu, bez igala, nosivih uređaja ili laboratorijskih pretraga. Brzi dodir mogao bi upozoriti nekoga da pije vodu ili nadoknadi tekućinu prije nego što se počnu javljati simptomi poput vrtoglavice ili umora.
„Zamišljamo svakodnevno praćenje hidratacije u stvarnom vremenu, gdje korisnici jednostavno stave prst na zaslon svog pametnog telefona kako bi procijenili status hidratacije“, kaže autorica studije Soumia Siyoucef, bivša studentica u istraživačkoj skupini Al-Naffourija.
Kako bi validirao svoju tehnologiju, tim KAUST-a prikupio je više od 4000 očitanja vrhova prstiju od ljudi koji su ili poštovali Ramazan i postili veći dio dana, ili sportaša koji su igrali ultimate frizbi ili vježbali u teretani. Obučili su modele strojnog učenja da male promjene u vodljivosti kože pretvore u mjeru sadržaja vode u tijelu.
Kada je stavljen na testiranje, sustav je pokazao impresivne rezultate, točno je razlikovao hidrirano i dehidrirano stanje do 92 posto vremena kod sportaša i 87 posto kod osoba koje poste.
Istraživanje je opisano u radu koji je objavljen u časopisu IEEE Sensors Journal i možete ga pronaći na ovoj poveznici.
Učitavam komentare ...