Kineska akademija znanosti
Tableta usporava starenje poput tjelovježbe
Prema novom istraživanju Betain inhibira TBK1, smanjujući starenje i upalu te djeluje kao multiorganska geroprotekcija kod starijih miševa.

Istraživači s Instituta za zoologiju Kineske akademije znanosti, otkrili su da su učinci vježbanja protiv starenja posredovani betainom, metabolitom kojeg proizvode bubrezi.
Tjelovježba ima dobro utvrđene zdravstvene prednosti, no njezine molekularne osnove ostaju nepotpuno shvaćene. Kineski istraživači su proveli integriranu multi-omičku analizu kako bi usporedili učinke akutne i dugotrajne tjelovježbe kod zdravih muškaraca.
Akutna tjelovježba izazvala je prolazne reakcije, dok je ponovljena tjelovježba izazvala adaptivne promjene, značajno smanjujući stanično starenje i upalu te poboljšavajući metabolizam betaina.
Obogaćivanje betainom potaknuto tjelovježbom, djelomično posredovano biosintezom bubrega, ima geroprotektivne učinke i sprječava pogoršanje zdravlja povezano sa starenjem kod miševa. Betain se veže na TANK-vezujuću kinazu 1 (TBK1) i inhibira je, usporavajući kinetiku starenja. Ovi nalazi sustavno objašnjavaju molekularne prednosti tjelovježbe i pozicioniraju betain kao mimetik tjelovježbe za zdravo starenje.
U studiji objavljenoj u časopisu Cell, istraživači navode kako su tijekom 6 godina istraživanja, pomno mapirali složene molekularne odgovore ljudi na intenzivne, pojedinačne treninge i dugotrajnu tjelovježbu.
Primjenom multi-omske analize uzoraka krvi i stolice prikupljenih tijekom pažljivo kontroliranih prijelaza iz odmora u vježbanje, otkrili su da bubrezi igraju ključnu ulogu u orkestriranju sistemskih učinaka protiv starenja. Posebno je značajno da je proizvodnja betaina doživjela značajan porast tijekom dugotrajnog treninga, što je bilo usko povezano sa smanjenom upalom i smanjenim markerima starenja stanica.
Betain se pojavio kao glavna molekularna zamjena za tjelovježbu. Kada se primjenjivao u dozama koje oponašaju tjelovježbu, pokazao je izvanredne učinke, preokrećući starenje ljudskih bubrežnih, krvožilnih i imunoloških stanica.
Kod starijih miševa rezultirao je funkcionalnim poboljšanjima metabolizma, kognitivnih sposobnosti i motoričkih sposobnosti. Osim toga, izravno se vezao i inhibirao TBK1, učinkovito blokirajući upalne kaskade koje uključuju nuklearni faktor κB (NF-κB) i regulatorni faktor interferona 3 (IRF3).
"Ovo rješava paradoks vježbanja", rekao je prof. LIU Guanghui, koautor studije. "Akutna tjelovježba u početku pokreće upalni odgovor usmjeren na preživljavanje i oksidativni stres putem IL-6/kortizolnog puta. Međutim, dugotrajna tjelovježba potiskuje upalu i oksidativna oštećenja putem betaina koji stvaraju bubrezi."
Ovi nalazi pozicioniraju betain kao sigurnog terapijskog kandidata u niskim dozama, posebno za starije osobe s ograničenom pokretljivošću.
To znači da bismo uskoro mogli dobiti "anti-aging" tablete s kojima ćemo sporije starjeti, mada je i dalje ono što svi znanstvenici preporučuju dobra tjelovježba, koja postiže najmanje isti, a vjerojatno i bolji učinak.
Učitavam komentare ...