Nalazite se
Članak
Objavljeno: 11.12.2023. 14:55

Sveučilište Northwestern 

Znanstvenici testiraju VR naočale na miševima

Cilj opremanja miševa VR naočalama je vidjeti kako njihovi mozgovi reagiraju na prijetnje iznad glave.

Znanstvenici testiraju VR naočale na miševima

Istraživači američkog Sveučilišta Northwestern iz Evanstona, odlučili su izraditi VR naočale namijenjene miševima. Mali glodavci nisu dobili VR naočale kako bi se zabavljali, već je svrha ovoga bilo istraživanje čiji cilj je bio proučavanje rada njihovih neuronskih sklopova u simuliranim scenarijima poput prijetnji od virtualnih ptica grabljivica koje su im letjele iznad glava dok su se kretali na traci za trčanje.

Naočale pod nazivom Miniature Rodent Stereo Illumination VR ili iMRSIV, razvijene su s ciljem da istraživači mogu pratiti obrasce moždanih aktivnosti miševa u stvarnom vremenu dok se životinje bave stvarnim svijetom, odnosno trčenjem na traci za trčanje dok gledaju razne scene poput virtualnog labirinta, projiciranog na zaslone.

da39c85e-ae0b-4586-9a71-8f7762c2ee9c

Zahvaljujući ovom sustavu neurobiolozi mogu koristiti alate za pregled i mapiranje mozga dok miš prelazi virtualnim prostorom, što u konačnici pomaže istraživačima da shvate opća načela o tome kako aktivirani neuronski krugovi kodiraju informacije tijekom različitih ponašanja.

S nedavnim napretkom u minijaturizaciji hardvera, istraživači su se pitali mogu li razviti VR naočale za vjerniju replikaciju stvarnog okruženja. Koristeći posebno dizajnirane leće i minijaturne OLED zaslone, stvorili su kompaktne naočale.

iMRSIV sustav se sastoji od dvije leće i dva zaslona, po jedan za svaku stranu glave za zasebno osvjetljavanje svakog oka. To svakom oku pruža vidno polje od 180 stupnjeva koje u potpunosti uranja miša u VR svijet i isključuje okolno okruženje.

Naočale su pričvršćene na eksperimentalnu postavu i smještene neposredno ispred lica miša. Budući da miš trči na mjestu na traci za trčanje, naočale pokrivaju njegovo čitavo vidno polje.

3080225c-525d-43e3-ad5e-ea0b4c4ff126

“Dizajnirali smo i izradili prilagođeni držač za naočale,” rekao je John Issa, postdoktorand i suautor studije. "Cijeli optički zaslon, zasloni i leće, idu oko miša."

Mapirajući mozgove miševa, istraživači su otkrili da se mozak miševa koji nose naočale aktivira na vrlo sličan način kao kod životinja koje se slobodno kreću. Također su ustanovili da su se miševi s naočalama puno brže uključili u scenu nego miševi s tradicionalnim VR sustavima koji se temelje na otvorenim zaslonima.

Zatim su upotrijebili naočale za simulaciju prijetnje iznad glave. Nebo iznad miša je područje na kojem životinje često traže vitalne informacije, ponekad važne za život ili smrt.

"Vrh vidnog polja miša vrlo je osjetljiv za otkrivanje grabežljivaca odozgo, poput ptice", rekao je jedan od autora Dom Pinke. "To nije naučeno ponašanje, već utisnuto ponašanje".

Kako bi stvorili prijeteću prijetnju, istraživači su projicirali tamni disk koji se širi na vrh naočala i na vrh vidnog polja miša. U eksperimentima su miševi, nakon što su primijetili disk, ili trčali brže ili su se smrzavali na mjestu od straha. Oba ponašanja uobičajeni su odgovori na prijetnje iznad glave. Istraživači su uspjeli zabilježiti neuralnu aktivnost kako bi detaljno proučili te reakcije.

Vezani sadržaji
Ključne riječi Northwestern University
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->