Nalazite se
Članak
Objavljeno: 13.09.2015. 13:08

Frankenstein u stvarnosti 

VIDEO: Transplantacija ljudske glave 2017.

Kontroverznom talijanskom kirurgu se pridružio kineski kolega koji već transplantira glave miševima.

VIDEO: Transplantacija ljudske glave 2017.

Možda se sjećate naše vijesti iz ožujka ove godine, kada smo pisali o Sergiu Canaveru, talijanskom kirurgu koji je tvrdio da će kroz tri godine izvršiti prvu transplantaciju glave na čovjeku.

U međuvremenu je Canavero pronašao i pacijenta koji je doborovoljno pristao na transplantaciju, a bizaran projekt se čak našao i u sustavu crowdfundinga na Indiegogo portalu (i neslavno propao).

Prva osoba kojoj bi glava trebala biti transplantirana na tijelo donora je Valerij Spiridonov, tridesetogodišnji ruski računalni znanstvenik koji boluje od progresivne mišićne atrofije, bolesti koja sve više napreduje i ozbiljno prijeti njegovom životu.

Valerij Spiridonov

Valerij Spiridonov se dobrovoljno prijavio za transplantiranje glave na drugo tijelo i kaže da je svjestan svih rizika, te je već donio konačnu odluku da bude prvi čovjek na kojem će biti izveden ovaj zahvat.

Canavero stoga kaže da je jedina šansa Valeriju za preživljavanje transplantacija glave na drugo tijelo, te kaže da će on biti prvi pacijent koji će biti podvrgnut ovom zahvatu. Dakako, članovi medicinske i znanstvene zajednice širom svijeta jako su se uzrujali zbog ovoga, jer smatraju da se radi o ulijevanju lažne nade ruskom inženjeru, obzirom da je današnja znanost još jako daleko od mogućnosti izvođenja ovakvog zahvata. Stoga nije čudo da su talijanskog kirurga prozvali dr. Frankenstein, te smatraju da svojim izjavama sramoti čitavu medicinsku struku.

No usprkos činjenici što Canavera većina njegovih kolega drži muljatorom, to ne znači da svi misle tako, pa je poput bombe odjeknula vijest objavljena ovih dana, da se talijanskom kirirgu pridružio kineski znanstvenik i kirurg dr. Ren Xiaoping, profesor sa sveučilišta Harbin Medical University, koji je pristao da mu na volonterskoj bazi pomogne u izvođenju transplantacije, koja će se najvjerojatnije provesti u Kini. Valja naglasiti da Xiaoping iza sebe već ima više od tisuću transplantacija glava miševa, što možete vidjeti i u ovom videu, s time da vas moramo upozoriti da bi vas neki prizori mogli uznemiriti.

Uglavnom, ovaj kinesko-talijanski dvojac je najavio da bi transplantacija glave Valerija Spiridonova trebala biti izvršena 2017. godine pod vodstvom profesora Xiaopinga, a prije toga će vjerojatno još izvesti transplantacije glava majmuna.

Mada Xiaoping glasi za uglednog znanstvenika, medicinska struka je i dalje jako skeptična, s time da sada više ne govore da radi o pukom pričanju priča kao u slučaju Canavera, već o monstruoznom eksperimentu koji se nikako ne bi smio provesti, jer su mogućnosti za uspjeh zahvata gotovo nikakve, posebice kada se zna da je od 1000 Xiaopingovih miševa s transplantiranim glavama, jedan najduže živio 7 sati.

Inače, Xiaoping je tijekom eksperimenata razvio metodu kojom je opskrbljivao amputirane glave miševa krvlju zasićenom kisikom kako bi se spriječila oštećenja mozga, a miševi su nakon operacija otvarali oči, pokazivali određene motoričke funkcije, te su bili u stanju samostalno disati i piti vodu.

S druge strane, Canavero je provodio eksperimente na miševima u kojima je na mjesto spajanja kralježičnih moždina glave i tijela ubrizgavao kemijski spoj pod nazivom polietilen glikol, te je električnim impulsima stimulirao kralježničnu moždinu i učvršćivao veze, no njegovi rezultati još nisu službeno dokumentirani.

Vjerujemo da ćemo u skoro vrijeme čuti još mnogo toga o ovom frankesteinskom zahvatu, koji je još donedavno djelovao kao senzacionalistička medijska bajka, a sada se pretvara u realistični horror scenarij. Iskreno bismo voljeli da Spiridonov preživi zahvat i sam ispriča kako je živjeti s novim tijelom, no ne možemo se oteti dojmu da je skeptična većina znanstvenika u pravu kada kažu da će uspješna transplantacija glave čovjeka još dugo biti nemoguća misija. Bit će nam drago ako se pokaže da smo u krivu. 

Izvor: Science Alert

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->