InventWood
Uskoro stiže superdrvo koje je 50% jače od čelika
Startup InventWood sa sjedištem u Marylandu spreman je masovno proizvoditi prve serije novog materijala 'Superwood' drva.

Američki startup InventWood koji je nastao kao spinoff Sveučilišta u Marylandu, spreman je pokrenuti serijsku proizvodnju superdrva (SuperWood), koje je čvrstoće i težine 10 puta veće od čelika. To superdrvo otporno je na vatru, vremenske uvjete i štetnike, a prvi puta je demonstrirano 2018. godine u radu objavljenom u časopisu Nature.
Tim je od tada usavršio proizvodni proces tako da se može proizvoditi u velikim količinama za nekoliko sati umjesto tjedana te je licencirao tehnologiju tvrtki InventWood. Tvrtka je prikupila 15 milijuna američkih dolara za izgradnju tvornice i prve serije materijala otpremit će ovog ljeta na sjevernoj hemisferi.
U početku će Superwood proizvodi biti najprikladniji za upotrebu u fasadama, a plan je naknadno se pozabaviti strukturnim primjenama koje bi mogle zamijeniti dio betona i čelika potrebnih za izgradnju trajnih zgrada.
Novo Superdrvo dobiva svoju super čvrstoću kroz dvostupanjski proces. Prvo, istraživači kuhaju uzorke drva u vodenoj smjesi natrijevog hidroksida i natrijevog sulfita, što djelomično uklanja lignin i hemicelulozu iz materijala.
Zatim se tretirano drvo vruće preša, što uzrokuje urušavanje staničnih stijenki i stvaranje visoko poravnatih celuloznih nanovlakana. Krajnji rezultat je potpuno zgusnuto drvo, koje je mnogo jače od prirodnog materijala.
Ovaj novi način obrade drva čini ga 12 puta jačim od prirodnog drva i 10 puta žilavijim te bi mogli postati konkurent čeliku ili čak legurama titana, jer je toliko čvrsto i izdržljivo, kao i usporedivo s karbonskim vlaknima, ali puno jeftinije.
Istraživači kažu da se proces može primijeniti na mnogo različitih vrsta drva i prilagoditi za obradu velikih količina materijala odjednom.
Novi materijal bi mogao omogućiti drvu da postane jeftinija, lakša i obnovljivija alternativa čeliku i legurama titana, te bi se mogao koristiti u automobilima, zrakoplovima,zgradama, odnosno bilo kojoj primjeni gdje se koristi čelik.
Zahvaljujući ovoj tehnologiji, meko drvo poput bora ili balze, koje brzo raste i ekološki je prihvatljivije, moglo bi zamijeniti sporije rastuće, ali gušće drvo poput tikovine u namještaju ili zgradama.
Učitavam komentare ...