Nalazite se
Članak
Objavljeno: 07.03.2012. 16:02

Nokia 

Nanotehnologija za vodootporne mobitele

Znanstvenici Nokijinog istraživačkog centra u Cambridgeu prenose svojstva lišća na mobitele.

Nanotehnologija za vodootporne mobitele

Što se desi kada kapljica vode padne na list lotosa? Ukoliko list nije u obliku posude, kapljica će se od njega odbiti ili skliznuti, a on će ostat potpuno suh.

Znanstvenici Nokijinog istraživačkog centra u Cambridgeu (Nokia Research Center - NRC), vjeruju kako bi ovaj model iz prirode, mogli uspješno prenijeti na mobitele korištenjem nanotehnologije.

Chris Bower, znanstvenik NRC-a kaže kako i oni u stilu mnogih drugih znanstvenika nastoje kopirati prirodu koja to izvodi uspješno već tisućama godina.

Kako bi proizveli vodootporne mobitele od kojih bi se voda "odbijala", znanstvenici pomoću nanotehnologije razvijaju takozvani superhidrofobični pokrov, koji bi se trebao nalaziti na svim budućim mobitelima i štititi ih od kiše i zalijevanja.

Sustav koji razvijaju funkcionira slično poput teflonskih "neljepljivih" tava kakve možda posjedujete kod kuće, a pojaviti će se u obliku ultratankog nanostrukturnog pokrivača koji "zarobljava" sloj zraka na površini, osiguravši pritom da niti jedna kap vode ne prodre na samu površinu uređaja.

"Običan hidrofobični pokrov poput teflona posjeduje površinsku energiju i visok kontaktni kut od 120 stupnjeva, koji pretvara vodu u diskretne kapljice na površini, dok superhidrofobični pokrov posjeduje kontaktni kut od 180 stupnjeva, te stvara kapljice koje se doslovce odbijaju od površine", kaže Bower.

Za demonstraciju ove tehnologije znanstvenici su uzeli Nokiju Lumiu 710 koja je tretirana superhidrofobičnim pokrovom koji su proizveli u laboratoriju korištenjem nanosloja grafena, što možete vidjeti na videu dolje.

Bower kaže kako ova tehnologije ne može garantirati da će vaš mobitel ostati suh ako ga bacite na dno mora, jer voda pronađe put i u najmanjoj pukotini ili procijepu (a na mobitelima ih ima poprilično na raznim spojevima), no kiša i slučajno zalijevanje više neće predstavljati nikakvu opasnost, a mobitel će vjerojatno preživjeti i ako vam slučajno upadne u kantu vode ili tanjur juhe.  

Osim ovog istraživanja znanstvenici NRC-a razvijaju i sustave koji će pomoću nanotehnologije omogućiti pojavu mobitela koji će se moći rastezati, skupljati i svijati.

VIDEO - Chris Bower o istraživanju superhidrofobije

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->