Nalazite se
Članak
Objavljeno: 30.08.2012. 15:43

Bionic Vision Australia 

Mjesec dana korištenja bioničkog oka

Australka kojoj je prvoj u svijetu ugrađeno bioničko oko zadovoljna rezultatima.

Mjesec dana korištenja bioničkog oka

Svi mi koji imamo normalan vid ili eventualno malo pokvaren dioptrijom, nismo ni svjesni što slijepim osobama znači vidjeti tračak svjetla.

Australka Dianne Ashworth, kojoj je bolnica Royal Victorian Eye and Ear Hospital, u svibnju ove godine ugradila bioničko oko koje je proizvela tvrtka Bionic Vision Australia, prvi je puta opisala svoja iskustva nakon dužeg korištenja bioničkog pomagala, koje bi jednog dana trebalo milijunima slijepih osoba širom svijeta vratiti vid ili barem omogućiti dovoljno vida da se mogu slobodno kretati i prepoznavati različite obrise.

bionicko oko

"Doista je bilo smiješno kada su prvi puta uključili moje bioničko oko. Čekala sam i čekala, bez ikakvog znanja o tome što mogu očekivati, a vjerujem da to nije znao nitko oko mene. Odjednom se u jednom trenutku pojavio mali bljesak koji je izgledao poput nekog procjepa. U njemu su se nalazili različiti oblici i crnilo, pomiješane linije crnog i bijelog. Kad sam ugledala prvi veći prikaz, samo sam uzviknula 'WoW', jer to nisam uopće očekivala i bilo je fantastično. Tu noć sam nakon dugo vremena prvi puta sanjala u boji", izjavila je Dianne Ashworth.

Njezino bioničko oko opremljeno je s 24 elektrode i malom žicom koja se proteže od pozadine oka do receptora koji se nalazi iza uha. Ono je insertirano u koroidni prostor, koji se nalazi tik uz zjenicu.

princip rada oka

"Uređaj električki stimulira zjenicu", kaže Dr Penny Allen, specijalist kirurg koji je ugradio prvi prototip. "Električni impulsi prolaze kroz uređaj, koji potom stimulira zjenicu. Ti impulsi se zatim vraćaju u mozak koji kreira slike. Uređaj je u stanju povratiti najosnovniji vid, omogućujući pacijentima da vide jače kontraste i rubove, te razaznaju svijetle i tamne objekte. Dianne je prva pacijentica od njih troje kojima je ugrađen prototip uređaja. Sljedeći korak je analiziranje vizualne informacije koju dobivamo stimulacijom", kaže Dr Allen, navodeći kako je ovo velik korak u razvoju bioničkog oka koje bi jednog dana slijepim osobama moglo omogućiti dovoljno kvalitetan vid, da se mogu kretati i boraviti u bilo kojem okolišu poput osoba s normalnim vidom.

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->