Nalazite se
Članak
Objavljeno: 01.05.2011. 16:51

Glasina ili stvarnost? 

Leteći tanjuri u ruskom zrakoplovstvu

Ruski zrakoplovi će navodno moći parirati letećim tanjurima koje su nacisti htjeli uključiti u svoje ratno zrakoplovstvo.

Leteći tanjuri u ruskom zrakoplovstvu

Senzacionalna vijest koja dolazi iz ruskog instituta Lebedev govori o novom sustavu plazmenog omotača za zrakoplove koji će im omogućiti nevjerojatne brzine. Proučavanjem djelovanja udarnih valova koji se formiraju oko krila letjelice, znanstvenici su uvjereni kako bi upravljanje njima moglo omogućiti nezamislivo manevriranje novih zrakoplova, no za to je potrebno formirati plazmeni tok na potrebnom mjestu i s potrebnim svojstvima, na čemu intenzivno radi tim instituta, a prvi rezultati su vrlo obećavajući, objavio je internet portal moskovskog Radija Mayak.

 upravljanje plazmenim tokom omogućilo bi nezamislivo manevriranje letjelicama 

Ruskim znanstvenicima ovo nije prvi projekt letjelica sličnih letećim tanjurima. Prije godinu dana je u Uljanovsku donešen petogodišnji program za izgradnju aerostatičke letjelice ATLA u kojoj postoji prostor koji se, osim helijem, puni toplim i hladnim zrakom.

1

Fotografija jednog od ruskih koncepata "letećeg tanjura"

Takva sustav omogućava efikasno kontroliranje uzgonske sile koja djeluje na letjelicu, omogućujući joj vertikalo uzlijetanje i slijetanje. Letjelica je zbog svog oblika sličnog disku dobila naziv "leteći tanjur".

Promjer letjelice će iznositi 250 metara, visina 100 metara, a koštat će oko 2,7 milijardi rubalja.

ATLA je, kako kažu, cepelin nove generacije, a uz tehnologiju plazmenog omotača mogao bi omogućiti potpuno promjenu zračnog prometa u svijetu.

Za kraj moramo naglasiti kako ruski znanstvenici svoje radove vezane uz kontrolu plazmenog toka i razvoj ATLA letjelice nisu objavili niti u jednom stručnom glasilu, već se sve ove informacije baziraju na izjavi koju je u jednom intervjuu nacionalnoj ruskoj postaji Radio Mayak dao znanstvenik Rinat Galimov. Koliko su stvari još uvijek u teoriji, a koliko su se približile praksi, saznat ćemo tek kada izađu sa službenim materijalima. Do tada ćemo ovo doživjeti isključivo kao zanimljivost, te željno iščekujemo detalje o tehnologiji koju navodno razvijaju Rusi.  

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->