Nalazite se
Članak
Objavljeno: 13.12.2022. 14:23

RMIT 

Ultrazvuk za 14 puta veću proizvodnju vodika

Inženjeri u Melbourneu upotrijebili su zvučne valove za povećanje proizvodnje zelenog vodika elektrolizom vode.

Ultrazvuk za 14 puta veću proizvodnju vodika

Znanstvenici i inženjeri australskog Sveučilišta RMIT, korištenjem visokofrekventnih vibracija na pojedinačne molekule vode tijekom elektrolize, uspjeli su razdvojiti molekule vode kako bi se oslobodilo 14 puta više vodika u usporedbi sa standardnim tehnikama elektrolize.

Kažu da njihov izum nudi obećavajući način za korištenje obilne zalihe jeftinog vodikovog goriva za potrebe transporta i druge sektore, što bi moglo radikalno smanjiti emisije ugljika i pomoći u borbi protiv klimatskih promjena.

Izvanredni profesor Amgad Rezk sa Sveučilišta RMIT, koji je vodio rad, rekao je da se inovacija tima bavi velikim izazovima za proizvodnju zelenog vodika. "Jedan od glavnih izazova elektrolize je visoka cijena korištenih materijala za elektrode, kao što su platina ili iridij", rekao je Rezk s RMIT-ovog Fakulteta za inženjerstvo. "Uz zvučne valove koji znatno olakšavaju ekstrakciju vodika iz vode, eliminira se potreba korištenja korozivnih elektrolita i skupih elektroda poput platine ili iridija. Kako voda nije korozivni elektrolit, možemo koristiti mnogo jeftinije materijale za elektrode kao što je srebro."

mrith2

Prva autorica rada Yemima Ehrnst rekla je da su zvučni valovi također spriječili nakupljanje mjehurića vodika i kisika na elektrodama, što je znatno poboljšalo njegovu vodljivost i stabilnost. "Materijali elektroda koji se koriste u elektrolizi pate od nakupljanja plinova vodika i kisika, tvoreći sloj plina koji minimizira aktivnost elektroda i značajno smanjuje njihovu učinkovitost", rekla je Ehrnst.

Kao dio svojih eksperimenata tim je mjerio količinu vodika proizvedenog elektrolizom sa i bez zvučnih valova. "Električna snaga elektrolize sa zvučnim valovima bila je oko 14 puta veća od elektrolize bez njih, za dati ulazni napon. To je bilo ekvivalentno količini proizvedenog vodika", ističe Ehrnst.

"Našom metodom možemo potencijalno poboljšati učinkovitost pretvorbe što dovodi do neto pozitivne uštede energije od 27%.", rekao je profesor Leslie Yeo, jedan od vodećih starijih istraživača i dodao da je otkriće tima otvorilo vrata korištenju ove nove akustične platforme za druge primjene, posebno tamo gdje je nakupljanje mjehurića na elektrodama do sada bilo veliki izazov.

Istraživanje objavljeno u časopisu Advanced Energy Materials možete pronaći na ovoj poveznici.

Vezani sadržaji
Ključne riječi RMIT
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->