Nalazite se
Članak
Objavljeno: 13.12.2022. 09:38

ETH Zurich 

VIDEO: Nanosloj zlata protiv zamagljivanja naočala

Tehnologija bi se mogla primjenjivati i u vjetrobranskim staklima automobila.

VIDEO: Nanosloj zlata protiv zamagljivanja naočala

Lijeva leća (desna iz perspektive čitatelja) ima novi zlatni nanopremaz protiv zamagljivanja, dok je druga leća bez premaza. Photo Credit: ETH Zurich

Zamagljivanje naočala je jedna od stvari koje su svakome od nas posebno iritantne, što smo posebice trpjeli tijekom pandemije kada smo ih morali nositi u paru s maskom.

Znanstvenici ETH Zuricha vjeruju da su taj problem riješili uz pomoć nanotehnologije. Istraživači su razvili zlatni nanopremaz koji pasivno zagrijava staklo za do 8 °C apsorbirajući veliku količinu infracrvenog zračenja, čime se vaša stakla ne magle u vlažnim uvjetima. Za razliku od konvencionalnih pristupa odmagljivanju, koji samo šire vodu uokolo pomoću hidrofilnih molekula, ovo sprječava da kondenzacija uopće počne.

Prevlaka debljine od 10 nm postavlja zlato između slojeva titanijevog oksida koji ne samo da pojačava učinak zagrijavanja, već štiti zlato od trošenja. Dizajn također neće dovesti do pregrijavanja po toplom vremenu jer sprječava da zračenje dopre do druge strane, kao što možete vidjeti u ovom videu.

ETH Zurich ističe da je napravio premaz korištenjem tehnika uobičajenih za proizvodnju, kao što je taloženje na bazi vakuuma u čistoj prostoriji. Drugim riječima, tvrtke koje proizvode stakla za naočale možda neće morati obnavljati svoje proizvodne linije.

Mada dobro znamo da je zlato skup materijal, potrebna je količina toliko mala (otprilike 12 puta tanja od tipičnog zlatnog listića) da ne bi trebalo puno povećati cijenu vaših naočala.

Istraživači vjeruju da je ovo koristan izum i protiv zamagljivanja na vjetrobranskim staklima automobila, a buduće implementacije mogle bi biti korisne za ogledala, prozore i mnoge druge prozirne površine.

Ako ste mislili iz ovih stopa otići u dućan i kupiti naočale sa zlatnim premazom moramo vam reći da ćete morati neko vrijeme pričekati. ETH Zurich je već predao zahtjev za patent, no još se nisu pojavile tvrtke koje bi ga htjele komercijalizirati.

Istraživanje objavljeno u časopisu Nature Nanotechnology možete pronaći na ovoj poveznici.

Vezani sadržaji
Ključne riječi ETH Zurich
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->