Nalazite se
Članak
Objavljeno: 11.02.2023. 11:10

Northwestern University 

Hoćemo li ikada moći predviđati potrese?

Znanstvenici Sveučilišta Northwestern razvili su novi model koji služi za predviđanje velikih potresa.

Hoćemo li ikada moći predviđati potrese?

Ako pitate bilo kojeg ozbiljnog seizmologa je li moguće predviđati velike potrese poput ovih u Turskoj i Siriji, svatko će vam reći da današnja znanost to ne omogućuje.

No to ne znači da se takve stvari ne istražuju, pa su tako seizmolozi i statističari sa Sveučilišta Northwestern razvili novi model koji za predviđanje uzima podatke koji uključuju određeni redoslijed i vrijeme prethodnih potresa, a ne da se samo oslanja na prosječno vrijeme između prošlih potresa.

Tim je otkrio da rasjedi imaju "dugoročno pamćenje", što znači da potres nije oslobodio sve napetosti koje su se nakupile na rasjedu tijekom vremena, tako da neki ostaju nakon velikog potresa i mogu izazvati drugi.

Seizmolozi tradicionalno pretpostavljaju da su veliki potresi na rasjedima relativno redoviti i da će se sljedeći potres dogoditi nakon otprilike istog vremena kao i prethodna dva, no u stvarnosti, potresi se mogu dogoditi prije ili kasnije od očekivanog.

"Razmatranje cijele povijesti potresa, a ne samo prosjeka tijekom vremena od posljednjeg, puno će nam pomoći u predviđanju kada će se budući potresi dogoditi", rekao je Seth Stein, profesor znanosti o Zemlji i planetu.

"Kada pokušavate odrediti šanse momčadi za pobjedu u utakmici, ne želite gledati samo posljednju utakmicu i dugoročni prosjek. Pogled unatrag na dodatne nedavne utakmice također može biti od pomoći. Sada možemo napraviti sličnu stvar za potrese."

Istraživanje tima bilo je usmjereno na istraživanje graničnih procesa ploča i deformacija unutar litosfere korištenjem niza tehnika, uključujući seizmologiju, svemirsku geodeziju (mjerenje geometrije, gravitacije i prostorne orijentacije Zemlje i drugih astronomskih tijela, poput planeta), i morsku geofiziku.

"Veliki potresi ne funkcioniraju kao sat", rekao je koautor studije James S. Neely. "Ponekad vidimo nekoliko velikih potresa koji se događaju u relativno kratkim vremenskim okvirima, a zatim duge periode kada se ništa ne događa. Tradicionalni modeli ne mogu uzeti u obzir ovakvo ponašanje."

Potres magnitude 7,8 koji je u ponedjeljak pogodio Tursku i Siriju bio je u turskom gradu Gaziantepu. Nakon početnog potresa gotovo odmah uslijedio je naknadni potres magnitude 6,7 i još jedan od 7, pet sati kasnije, prema američkom Geološkom institutu (USGS).

Istraživači se nadaju da će njihov novi model biti koristan alat za seizmologe dok rade na poboljšanju predviđanja potresa i boljoj pripremi za buduće seizmičke događaje poput onog katastrofalnog u Turskoj i Siriji.

Međutim, američki Geološki institut ističe da niti jedan veliki potres nikada nije bio predviđen i da neće biti predviđen u doglednoj budućnosti, što znači da znanstvenici mogu samo izračunati vjerojatnost da će potres biti vjerojatan unutar određenog broja godina.

Istraživanje znanstvenika Sveučilišta Northwestern objavljeno u časopisu Bulletin of the Seismological Society of America možete pronaći na ovoj poveznici.

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->