Nalazite se
Članak
Objavljeno: 07.03.2016. 12:03

U novom broju 

VIDI 240: Mala škola izrade robota

Izradom svojeg prvog robota zakoračite u svijet robotike prema našim detaljnim uputama.

VIDI 240: Mala škola izrade robota

Sastavljanje i programiranje robota više nije skupa i komplicirana znanost. Uz prave materijale, oštru koncentraciju i strpljivu ruku, za nekoliko sati i vi možete složiti vlastitog robota.

Vidi-240

Za potrebe teme broja "Izrada robota korak po korak" u časopisu Vidi br. 240, odlučili smo u VIDILABU napraviti našeg prvog robota VIDIbota, koji se može sam kretati i izbjegavati prepreke pa će nas možda angažirati Rimac da mu pomognemo u njegovom projektu autonomnog auta, ili Google, kako njegovi auti više ne bi skrivali prometne nesreće.

Prije nego i sami krenete u izradu robota prema "korak-po-korak" uputama, morat ćete prikupiti sve što vam treba za njegovo sastavljanje.

Kako biste i s time imali manje muke, u Vidiju možete vidjeti čitav popis alata i komponenti, a za svaku smo naveli i njezinu cijenu, pa ćete odmah u startu znati koliko će vas projekt koštati.

Izrada-robota_VIDI 1

Dakako, mnoge od tih stvari vas neće koštati ništa, jer pretpostavljamo da već posjedujete ponešto alata i materijala u svojoj kući, poput odvijača, lemilice, pištolja za vruće ljepljenje, USB A/B kabela, vijaka i žica, što znači da ćete morati nabaviti samo one stvari koje su neophodne, poput Arduino/Genuino Uno pločice-kontrolera, ultrazvučnog senzora, servo motora, upravljača (drivera) motora na bazi čipa L298,kotača s motorima, podloge od akrila, te DuPont i Jumper žica.

Izrada-robota_VIDI 3

Naravno, potrebna vam je i baterija koja je dovoljno jaka da vam robot kruži sat-dva po kući, pa možete koristiti obične AAA baterije, no obzirom na njihov slabiji kapacitet, mi smo se odlučili na litij-polimersku bateriju od 11,7V/2200 mAh, koja donosi odličnu kombinaciju voltaže i kapaciteta, što su inače najvažnije stavke pri odabiru baterija.

Za ovu bateriju ćete morati nabaviti i poseban punjač koji košta oko 20 dolara, no dobra stvar je što ćete ju moći koristiti i za brojne druge DIY projekte, baš kao i većinu ostalih komponenti, pa vam VIDIbot može poslužiti samo kao prototip vašeg idućeg robota.

Izrada-robota_VIDI 2

Osim lemljenja, šarafljenja i ljepljenja komponenti prema shemi u časopisu, za "pamet" robota je potrebno napisati i programski kod, a njega vam također donosimo u našoj temi, što znači da nećete imati apsolutno nikakvih nedoumica kada krenete u izradu malog pametnog robota-autića koji će vam otvoriti svijet robotike na pristupačan, razumljiv i najjednostavniji mogući način.

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->