Nalazite se
Članak
Objavljeno: 27.03.2013. 14:11

OUYA 

VIDEO: Hoće li OUYA dopuštati piratske igre

"Hakabilna" igraća konzola otvara stara pitanja u vezi licencnih prava proizvođača igara.

VIDEO: Hoće li OUYA dopuštati piratske igre

Nakon što je projekt igraće konzole OUYA na Kickstarteru prikupio oko 8,6 milijuna dolara, postalo je jasno da se radi o konzoli koja izaziva veliki interes igrača, ali i developera kojima se ideja konzole "otvorene za hakiranje" jako dopada.

Otvorenost platforme će omogućiti svima da je dograđuju, razvijaju igre i softver po želji bez ikakvih autorizacija, no nakon što je objavljeno kako će za nju biti proizvedeni mnogi emulatori raznih drugih igraćih sustava, postavlja se pitanje do kuda bi ova otvorenost mogla ići, obzirom da se tu već radi o licencama igara koje su napravljene da se na njima zarađuje.

Na službenom forumu autori su napisali kako će emulatori omogućiti igranje legendarnih naslova poput Street Fightera II ili Super Maria koji ste igrali na svojem pametnom telefonu. Sami emulatori tu nisu problem, ali datoteke s igrama pod nazivom ROM-ovi, koji sadrže igru prilagođenu za korištenje na drugoj platformi već polako ulaze u ilegalni teitorij.

Nintendu je zasigurno draže da neku novu Zeldu prodaje za Wii U konzolu nego da se besplatna inačica pojavi na OUYA konzoli.

Kotaku je stoga pitao Ouyu što misli o toj problematici, a oni su glatko izjavili kako će se na OUYA Storeu naći samo emulatori, no ne i ROM-ovi, a za objavu igara u njihovom dućanu developeri će morati dokazati da raspolažu intelektualnim vlasništvom za određeni softver koji žele objaviti.

Naravno, stoji činjenica da će emulatori EMUya (za NES) ili SuperGNES (za Super Nintendo) služiti isključivo za igranje piratskih igara, no ekipa Ouye se time ne zamara, jer je pravno pokrivena.

Kako ne biste mislili da je OUYA nešto posebno, valja znati kako se na Google Playu nalazi obilje emulatora raznih platformi, no ne i igre za koje se korisnici moraju "sami snaći".

U svakom slučaju, jasno vam je da ukoliko posegnete za piratskim naslovom koji ćete koristiti na nekom emulatoru, pred zakonom odgovarate sami, no ne i tvrtka koja vam je isporučila proizvod bez kojeg ga ne biste mogli koristiti. Mislite li da je to OK?

VIDEO: SuperGNES emulator za Super Nintendo na OUYA konzoli 

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->