Nalazite se
Članak
Objavljeno: 22.12.2019. 11:19

University of St Andrews 

Računalni znanstvenici razvili neprobojni kod

Tvrde da novi sigurnosni sustav neće biti moguće hakirati čak ni pomoću kvantnih računala.

Računalni znanstvenici razvili neprobojni kod

Znanstvenici sveučilišta University of St Andrews, King Abdullah University of Science and Technology (KAUST) i njihovi kolege iz Centra za nekonvencionalne procese i znanosti (CUP Sciences) tvrde da su razvili prvi potpuno neprobojni sigurnosni sustav koji će u potpunosti revolucionizirati privatnost komunikacija.

Oni su izradili optičke čipove koji omogućuju slanje informacija od jednog do drugog korisnika korištenjem jedinstvene neprobojne komunikacije koja omogućuje "savršenu tajnost", omogućujući da se povjerljivi podaci zaštićuju na znatno sigurniji način nego prije i to putem javnih klasičnih komunikacijskih kanala.

Sustav koristi čipove od silicija koji sadrže kompleksne strukture koje su nepovratno promijenjene za slanje jednokratnih informacija koje napadač nikada ne može ponovo stvoriti niti presresti.

Znanstvenici tvrde da njihova tehnologija omogućuje zaštitu informacija čak i pred sustavima nadolazećih kvantnih računala, za koja se smatra de će biti u stanju probijati sve današnje najsloženije sustave zaštite u sekundama.

Istraživanje objavljeno u publikaciji Nature Communications otvara novi smjer ka implementiranju "savršeno sigurne" kriptografije na globalnoj skali uz ograničene troškove.

"Ova nova tehnika je apsolutno neprobojna kao što smo demonstrirali u našem radu. Može se koristiti za zaštitu povjerljivih informacija koje se razmjenjuju između korisnika na bilo kojim udaljenostima, brzinom bliskom brzini svjetlosti i to pomoću jeftinih elektronskih kompatibilnih optičkih čipova", navodi prvi autor studije profesor Andrea di Falco sa Škole fizike i astronomije na Sveučilištu St Andrews.

Ključevi koje stvaraju novi čipovi za jednokratno otključavanje svake poruke nikada se ne pohranjuju, ne šalju s porukom i nikada se ne mogu ponovno stvoriti čak ni od strane samih korisnika.

Znanstvenici koji trenutno rade na razvoju komercijalnih aplikacija za svoju patentiranu tehnologiju, izradili su funkcionalni demo i razvijaju user-friendly softver za ovaj sustav. 

Donosi li ovo završni udarac hakiranju teško je reći. Priznajemo da smo pomalo skeptični jer smo puno puta do sada čuli priče o neprobojnom kodu, koje su nažalost vrlo brzo pale u vodu.

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->