Nalazite se
Članak
Objavljeno: 31.05.2013. 12:00

Umjesto passworda 

Motorola uvodi tetovaže i tablete za identifikaciju

Motorola je na D11 konferenciji u Kaliforniji najavila nove sustave koji bi trebali zamijeniti passworde.

Motorola uvodi tetovaže i tablete za identifikaciju

Ovih je dana Motorolin šef Dennis Woodside na D11 konferenciji u Rancho Palos Verdes u Kaliforniji najavio pametni telefon Moto X, za koji kaže da će biti svjestan okoliša u kojem se nalazi, te će znati kada ga držite u ruci, u džepu, ili u automobilu tijekom vožnje autocestom, pa će shodno tome biti spreman na interakciju vezanu uz određene uvjete. Na žalost Woodside nije rekao nikakve druge detalje o hardveru i senzorskom sustavu novog flagship telefona Motorole, no njegova kolegica Regina Dugan, potpredsjednica odjela za napredna istraživanja, zaintrigirala je okupljene najavom sustava za identifikaciju koji će u bliskoj budućnosti zamijeniti passworde.

Jedan od njih koji je demonstriran na konferenciji je tetovaža kakvu proizvodi tvrtka MC10, koja posjeduje savitljivu elektroniku u obliku privremene tetovaže koja se postavlja na kožu korisnika poput naljepnice.

Mada je taj sustav pod nazivom Biostamps dizajniran za medicinske potrebe, odnosno kako bi pratio određene funkcije tijela, Regina je rekla da Motorola razmatra da ga se koristi za autentifikaciju kao alternativu tradicionalnim passwordima, jer se obzirom da sadrži antene i radio predajnik može prilagoditi za rad sa mobilnom telefonima i tabletima.

Biostamps tetovaže bi se pritom koristile kao potvrda identiteta vlasnika mobilnih uređaja, nakon čega bi se uređaji automatski uključivali i bili spremni za rad. To bi ujedno spriječilo lopove ili druge ljude da dobiju pristup uređaju, ili određenim aplikacijama na njemu.

vitamin-tablet

Druga ideja koju se na Motorolinoj keynote konferenciji prezentirali Woodside i Dugan je tableta koju su nazvali "vitamin authentication pill". Ona sadrži računalni čip koji stvara 18-bitni signal nakon što se proguta, a Motorola testira sustav koji bi omogućio "razgovor" tog signala s mobilnim uređajem, koji bi predstavljao sustav identifikacije.

Nakon gutanja tablete, kiselina u korisnikovom želucu pokreće elektrolite da se uključuju ili isključuju što kreira navedeni 18-bitni signal nalik na ECG koji potom može pokupiti mobilni telefon, kako bi autentifikacijski hardver potvrdio da je korisnik pravi vlasnik uređaja, odnosno računa nekog servisa ili aplikacije.

Regina kaže da se tablete mogu gutati svakodnevno, prema potrebi 30 dana mjesečno bez ikakvih problema, a svaki signal koji se emitira može biti jedinstven za svakog korisnika.

Dennis Woodside je dodao kako se sve ovo još testira, znači da ne možemo očekivati Motoroline autentifikacijske tablete i tetovaže u skoroj budućnosti, no obzirom na činjenicu da se danas uspješno razbijaju i passwordi od 16 znamenki, kao što je to nedavno demonstrirala grupa hakera na događanju pod organizacijom Ars Technice koji su razbijali složene lozinke s postotkom od 62 do 90 posto uspješnosti, uključujući password "qeadzcwrsfxv1331", on vjeruje kako se u svijetu ukazala potreba za novim sustavima identifikacije koji će zamijeniti sustave lozinki kakvi se koriste već 40 godina. 

Izvor: Daily Mail

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->