Nalazite se
Članak
Objavljeno: 03.09.2012. 10:07

FinFisher 

Mobilni spyware prati političke aktiviste

Istražitelji Citizen Laba tvrde da jedna britanska tvrtka prodaje spyware softver nedemokratskim režimima.

Mobilni spyware prati političke aktiviste

Ovih se dana rasplamsala velika afera vezana uz FinFisher, mobilni spyware softver koji može pratiti aktivnosti korisnika iPhone, BlackBerry i Android uređaja.

Naime, istražitelji Citizen Laba koji djeluje u okviru Munk škole na Sveučilištu u Torontu, tvrde kako mogu dokazati da softver koristi vlada Bahraina za praćenje političkih aktivista koji se protive tamošnjem režimu.

Softver koji je razvila britanska tvrtka Gamma Group omogućuje lokacijsko praćenje, daljinsko aktiviranje mikrofona na uređaju za praćenje razgovora, te ima mogućnost prisluškivanja svih oblika komunikacija, uključujući SMS i e-mail.

Prema pisanju NewYork Timesa, Googleov inženjer Morgan Marquis-Boire prijavio se kao volonter za suzbijanje tog spywarea, koji je pronađen kod tri aktivista u Bahreinu, te će se pridružiti timu Citizen Laba koji je otkrio ovaj skandal.

Ranije ove godine, studija stručnjaka tvrtke Rapid7 identificirala je FinSpy, upravljački softver za FinFisher command-and-control servere u Australiji, Češkoj, Estoniji, Etiopiji, Latviji, Mongoliji, Quataru, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, kao i u SAD-u.

Citizen Lab je pak pronašao dokaze o postojanju dva servera u Bruneju, jedan u Ministarstvu komunikacija Turkmenistana, dva u Singapuru, te po jedan u Nizozemskoj, Indoneziji i Bahrainu.

Poslovanje tvrtke Gamma Group već dulje vrijeme se nalazi pod osudom aktivista za ljudska prava, posebice nakon što su egipatski prosvjednici pronašli dokumente iz kojih se vidi da je Gamma Group želio prodati FinFisher režimu Mubaraka.

Gamma Group ove optužbe odbacuje s tvrdnjom da svoj softver ne nude vladinim agencijama u zemljama koje ne poštuju ljudska prava, te ga nisu prodali ni Bahreinu.

Na pitanje kako objašnjavaju njegovu pojavu u toj zemlji, kažu kako se možda radi o ukradenoj demo kopiji koja je modificirana i korištena bez njihovog znanja.

Stručnjaci za sigurnost oštro kritiziraju sve tvrtke koje se bave proizvodnjom softvera ovog tipa i plasiraju ga na tržište, no problem je u tome što ne postoje jasne zakonske odredbe koje bi to regulirale.

Gamma Group navodi kako je ovaj softver razvila za službe koje provode zakon u demokratskim zemljama, kao pomoć za suzbijanje kriminala, te se ograđuje od mogućnosti zlouporabe za nelegalno praćenje aktivnosti građana i političkih aktivista.

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->