Članak
Objavljeno: 15.08.2022. 13:13

Formula E

Belgijanac je svojem timu Mercedes-EQ donio dvostruku svjetsku krunu na završnici sezone u Seulu.

Drugim mjestom u jubilarnoj 100. utrci E-Prix Formule E, Stoffel Vandoorne osigurao je naslov pobjednika Svjetskog prvenstva Formule E u sezoni 8.

Vozač Mercedes-EQ-a uspio je osvojiti trofeje za tim u oba vozačka i timska prvenstva jer je njegov kolega pilot iz Silver Arrowsa Nyck de Vries bio branitelj naslova u seriji. Iako Vandoorne na zadnjoj utrci nije bio dorastao pobjedniku 16. kola Edoardu Mortari, plasman na postolje bio je dovoljan da zadrži svog jedinog izazivača za naslov prvaka tijekom finalne utrke.

van-seoul-pod

Mitch Evans iz Jaguara TCS stavio je Vandoornea pod pritisak osvojivši pretposljednji E-Prix u mokrim uvjetima, no nije mogao ponoviti taj uspjeh, jer je uspio završiti tek na sedmom mjestu nakon starta s 13. mjesta, kao što možete vidjeti u ovom videu.

"Pogledajte samo sezonu koju smo imali", rekao je Vandoorne. "Konstantnost i automobil su bili nevjerojatni, a tim je napravio nevjerojatan posao. Mislim da svatko od nas to zaslužuje. Ono što smo postigli je nešto posebno."

Nedjeljna utrka označava kraj Gen2 ere u Formuli E. Kada serija započne 9. sezonu u siječnju, električni Gen3 bolid će biti u garaži svake momčadi. Novi dizajn, koji je i lakši i manji od modela Gen2, trebao bi omogućiti agilnije utrke. Ovi bi automobili trebali biti dvije do četiri sekunde brži po krugu u uvjetima kvalifikacija i utrka zahvaljujući električnom motoru koji može isporučiti 350 kW snage za postizanje najveće brzine od 320 km/h.