Nalazite se
  • Pop Tech
  • Mostovi s čelikom otpornim na koroziju 100 godina
Članak
Objavljeno: 21.05.2025. 14:37

MIT 

Mostovi s čelikom otpornim na koroziju 100 godina

Znanstvenici i inženjeri utrostručuju vijek trajanja mostova novom tehnologijom koja koristi oblogu od nehrđajućeg čelika.

Mostovi s čelikom otpornim na koroziju 100 godina

Allium Engineering, tvrtka koju su osnovala dva alumna američkog tehnološkog instituta MIT, razvila je proces za poboljšanje čelične armature kako bi utrostručila vijek trajanja mostova i druge infrastrukture.

Prema Američkom udruženju graditelja cesta i prometa, svaki treći most treba popravak ili zamjenu, što ukupno iznosi više od 200.000 mostova diljem zemlje. Ključni krivac za starenje infrastrukture je armatura koja je nakupila hrđu, koja puca, a zatim se raspada, kao i beton oko nje, što povećava vjerojatnost urušavanja mostova.

Sada Allium Engineering utrostručuje vijek trajanja mostova i drugih konstrukcija novom tehnologijom koja koristi oblogu od nehrđajućeg čelika kako bi armaturu učinila otpornijom na koroziju. Uklanjanjem korozije, infrastruktura traje mnogo dulje, potrebno je manje popravaka i smanjuju se emisije ugljika. Tehnologija tvrtke lako se integrira u postojeće procese proizvodnje čelika kako bi infrastruktura postala otpornija, pristupačnija i održivija tijekom sljedećeg stoljeća.

MIT-Allium-Engine-02-press

Allium dodaje tanki zaštitni sloj nehrđajućeg čelika na tradicionalnu čeličnu armaturu kako bi je učinio otpornijom na koroziju.

Ključni rani problem koji su osnivači nastojali riješiti bio je nanošenje materijala otpornog na koroziju bez značajnih troškova ili ometanja postojećih procesa. Proizvodnja čelika tradicionalno započinje propuštanjem ogromnih komada prekursorskog čelika kroz strojeve na izuzetno visokim temperaturama kako bi se materijal rastegnuo.

Osnivači su odlučili dodati svoju oblogu prije procesa valjanja. Iako je Alliumov sustav prilagođen, danas tvrtka koristi postojeću opremu koja se koristi u drugim primjenama obrade metala, poput zavarivanja, za dodavanje svoje obloge.

Alliumov prvi pogon ima kapacitet proizvodnje oko 1000 tona dugotrajne armature svake godine, ali tvrtka se nada izgraditi više pogona bliže čeličanama s kojima surađuje, te ih na kraju integrirati u poslovanje čeličane. 

Allium također eksperimentira s drugim materijalima za oblaganje i kompozitima, a tvrtka predviđa da će se tehnologija u budućnosti koristiti za stvari koje nisu samo armatura, poput željezničkih tračnica, čeličnih greda i cijevi.

Vezani sadržaji
Ključne riječi MIT
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam