Nalazite se
  • Pop Tech
  • Cogradio za rekordne brzine prijenosa podataka
Članak
Objavljeno: 13.06.2012. 12:59

Sveučilište Rutgers 

Cogradio za rekordne brzine prijenosa podataka

Uređaj znanstvenika Sveučilišta Rutgers koristi neiskorištene radio frekvencije za prijenos podataka.

Cogradio za rekordne brzine prijenosa podataka

Cogradio, uređaj bežične tehnologije koji su razvili znanstvenici i studenti istraživačkog Winlab laboratorija na Sveučilištu Rutgers, u stanju je prepoznati nekorištene radio frekvencije, te ih koristiti za prijenos "teških podataka".

Prema riječima znanstvenika, ova tehnologija omogućuje prijenos količine podataka koja odgovara ekvivalentu od 20 HD filmova istovremeno.

Cogradio može raditi na frekvencijama u rasponu od 100 MHz do 7,5 GHz, koje uključuju čitav spektar AM i FM banda, televizijske i Wi-Fi mobilne frekvencije.

"U svakom trenutku Cogradio može osjetiti raspoloživi spektar i prebacivati se između frekvencija unutar 50 mikrosekundi, ponekad i unutar jedne mikrosekunde, što je brzinski rekord", kaže Peter Woliansky, koji je proizveo gadget i ubrzo pokrenuo startup tvrtku Bell Factor koja će ga komercijalizirati.

"Gadget može prenositi podatke 400 megabita u sekundi, što je 8 puta više od onoga što je u stanju najbolji kućni Wi-Fi. To mu omogućuje slanje podataka na višestruke frekvencije istovremeno", dodaje Woliansky.

Uređaj će se u prodaji naći po cijeni od 6.000 dolara (36.209 kn), a jedna od uloga će mu biti korištenje za potrebe National Science fondacije, koja razvija "mobilnocentrični" Internet, u kojem radio komunikacije i pametni telefoni predstavljaju osnovu pristupa Internetu.

Pored toga Cogradio će koristiti znanstvenici Virginia Techa, u svrhu razvoja high-speed broadband radio uređaja za potrebe policije i hitnih službi koji će omogućiti prijenos videa i pristup Internetu.

Kognitivna radio tehnologija bi također mogla dovesti do razvoja širokog spektra novih usluga koje danas zahtijevaju prijenos optikom, korištenjem dostupnog televizijskog spektra od 400 MHz, donekle slično LTE/4G tehnologiji.

Znanstvenici vjeruju kako bi se ova tehnologija u skoroj budućnosti mogla naći u mobitelima nove generacije, no prema riječima znanstvenika, "bit će potrebno još dosta rada na razvoju novih čipova, sučelja i drugih važnih elemenata".

Bell Factor kaže kako je razvoj ove tehnologije vrlo važan, jer će prema Ciscu mobilni promet do 2016. godine narasti na faktor 18, dok oni predviđaju da bi se moglo raditi o još većem rastu do faktora 25.

Ovu tehnologiju podupiru Bijela kuća, Googleov predsjednik upravnog odbora Eric Schmidt, te Craig Mundio, šef istraživanja u Microsoftu.   

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->