Nalazite se
  • Zdravlje
  • Ljudske stanice kože pretvorene u neurone
Članak
Objavljeno: 23.10.2014. 13:44

Washington University School 

Ljudske stanice kože pretvorene u neurone

Ova metoda konvertiranja ljudskih stanica kože ustanice mozga, mogla bi uvelike pomoći u borbi protiv Alzheimera i Huntingtonove bolesti.

Ljudske stanice kože pretvorene u neurone

Doktor Andrew Yoo, Michelle Richner, Matheus Victor i njihovi kolege razvili su tehniku konveritanja ljudskih kožnih stanica u neurone. Photo Credit: Daniel Abernathy

Znanstvenici Medicinske sveučilišne škole Sveučilišta Washington u St. Louisu, u publikaciji Neuron su objavili znanstveni rad u kojem opisuju metodu direktne konverzije stanica kože odrasle osobe u funkcionalne moždane stanice.

Kada su te stanice implantirali u laboratorijske miševe, stanice su preživjele i ponašale se vrlo nalik na prirodne stanice, a znanstvenici navode kako ovo baca novi tračak svijetla na liječenje neurodegenerativnih bolesti poput Parkinsonove, Alzheimerove i Huntingtonove bolesti.

Pretvaranje stanica kože u stanice mozga

Ljudske stanice kože (gore) mogu se konvertirati u neurone pomoću prave kombinacije microRNA i transkripcijskih faktora. Photo Credit: YOO Lab.

U svojem radu znanstvenici su detaljno opisali kako bi u slučaju implantacije u tijelo pacijenata s tim bolestima, rizik od odbacivanja stanica bio vrlo mali, dok je istovremeno vrlo lako doći do stanica koje se mogu pretvoriti u moždane.

Kako bi stanice kože pretvorili u neurone, znanstvenici su ih postavili u okruženje vrlo nalik onom u kojem se nalaze originalne moždane stanice, te ih  izložili pravilnoj kombinaciji microRNA i drugih spojeva koji su im omogućili novi "identitet".

RNA molekule su natjerale stanice da postanu neuroni, a transkripcijski faktori (regulatorni proteini koji se povezuju na početku gena), prisilili su ih da se pretvore u specifične moždane stanice, točnije u takozvane "medium spiny" neurone, odnosno srednje velike projekcijske neurone s dendritičkim trnovima, koji predstavljaju glavnu vrstu neurona strijatuma.

Te moždane stanice su najviše pod udarom upravo u Huntingtonovoj bolesti, poremećaju koji uzrokuje propadanje fizičkih i kognitivnih sposobnosti, te može dovesti do smrti pacijenta.

Šest mjeseci nakon ove procedure, neuroni koji su nastali iz stanica ljudske kože još uvijek žive u mozgovima miševa, te posjeduju slična svojstva prirodnim neuronima istog tipa.

Nakon uspjeha s ovom metodom, znanstvenici će sada nastojati primijeniti istu tehniku za uzgoj moždanih stanica od kože pacijenata zahvaćenih Huntingtonovom bolesti.

Dakako, ovo je još uvijek jako daleko od terapijske primjene na ljudima, no znanstvenici kažu da predstavlja ogroman pomak u borbi protiv neurodegenerativnih bolesti. 

Izvor:  Washington University in St. Louis

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->