Nalazite se
Članak
Objavljeno: 18.02.2012. 12:29

IQ  

Računalo s IQ-om 150 inteligentnije od 96 posto ljudi

Test ljudske inteligencije prilagođen računalu pokazao znanstvenicima tko je pravi genij.

Računalo s IQ-om 150 inteligentnije od 96 posto ljudi

Znanstvenici švedskog Sveučilišta u Gothenburgu prilagodili su test inteligencije (IQ test) koji se inače koristi za testiranje ljudi, kako bi njime mogli testirati koeficijent inteligencije računala.

Rezultati testa ukazali su kako računalo spada u kategoriju genija, odnosno s njim se po IQ-u može nositi samo 4 posto ljudi.

IQ test koji je rješavalo računalo, ljudi u prosjeku rješavaju s rezultatom od 100, dok samo vrlo mali dio populacije može postići IQ od 150, koji je ostvario kompjuter.

Program koji je omogućio računalu rješavanje ljudskih testova inteligencije sastoji se od matematičke logike i ljudskog načina razmišljanja, koje su znanstvenici uspješno implementirali u softver.

Kao primjer se navodi zadatak: "1, 2... Što slijedi?" Kada se takav zadatak postavi čovjeku, on će uvijek reći "3", jer je to tipičan ljudski način logičkog razmišljanja, dok bi računalo koje bi se baziralo isključivo na matematičkoj logici moglo ponuditi i odgovor "1", obzirom da se upit može odnositi i na ponavljanje "fraze" (1,2,1,2...).

"Bez algoritama koji simuliraju ljudsku logiku u IQ testovima, računalo bi na takva pitanja moglo ponuditi na stotine odgovora koje bi temeljilo na podacima u svojoj bazi matematičkih problema", kaže znanstvenik Claes Strannegård.
Stoga su on i njegov tim puno pažnje pri razvoju softvera temeljili na ljudskoj psihologiji, kako bi došli do uzoraka tipičnih za ljudsko rasuđivanje.

"Naši programi su s lakoćom pobijedili konvencionalne matematičke programe, jer smo kombinirali matematiku i psihologiju", dodaje Strannegård, vjerujući kako će njihov rad uvelike utjecati na dalji razvoj umjetne inteligencije, a prvu praktičnu primjenu ovog softvera vidi u financijskom sektoru.

Istovremeno navodi kako su zaključci koje donosi njihov softver "previše ljudski", pa se ne bi mogao koristiti u znanstvenim analizama poput poput obrade vremenskih podataka, obzirom da tamo nije uključena ljudska psiha.

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->