Nalazite se
Članak
Objavljeno: 14.02.2012. 14:35

IBM Z9 

NASA gasi svoje središnje računalo

Gašenjem posljednjeg središnjeg računala NASA zatvara veliko poglavlje u svojoj ICT povijesti.

NASA gasi svoje središnje računalo

IBM Z9, posljednje NASA-ino središnje računalo biti će ugašeno do kraja ovog mjeseca.

Središnja NASA-ina računala godinama su predstavljala najjača svjetska računala. Posljednje od njih, IBM Z9, nalazi se u Marshall Space Flight centru i do kraja ovog mjeseca će biti ugašeno.

Obzirom na razvoj serverske tehnologije, računalstva u oblaku i mogućnosti korištenja superračunala izvan NASA-e, najvećoj svemirskoj agenciji na svijetu je nestala potreba za korištenjem središnjih računala.

Prema riječima NASA-ine direktorice informatike Linde Cureton, središnja (mainframe) računala su odigrala veliku ulogu u radu NASA-e tijekom čitavog razdoblja njezinog postojanja.

Linda se prisjeća prvih središnjih računala, koja su u NASA-inom počecima zauzimala čitave zgrade, a služila su za rad tisućama znanstvenika i inženjera, koji su na njima radili preko priključenih terminala.

"Vremenom su središnja računala svedena na veličinu frižidera, a glavna uloga im je postala izvođenje složenih računalnih simulacija i izrada modela za potrebe znanstvenih i svemirskih istraživanja", kaže Linda Cureton, kojoj je prvi posao u NASA-i bio vezan za rad na središnjem računalu u Goddard Space centru.

"U to doba savršeno sam se snalazila u IBM 360 Assembleru i mogu reći da sam gotovo naučila razmišljati na mašinskom jeziku", piše Linda u svojem blogu, nostalgično se prisjećajući rada na prvim, kako kaže, "dinosaurima u svijetu računala".

Možda niste znali - Središnje računalo

Ibm704

IBM 704, središnje računalo iz ranih početaka.

Središnje računalo (mainframe computer) je računalo posebnih mogućnosti, a koriste ga veliki subjekti, ponajviše velike organizacije. Najčešće su to zrakoplovne tvrtke, visokoznanstvene ustanove, porezne i druge financijske ustanove, a zadaća im je izvršavati vrlo zahtjevne i složene obrade podataka.

Za razliku od običnih računala, središnja računala rade cjelodnevno, ne prekidajući nikad svoj rad. Obični korisnici mogu raditi na takvim računalima, ali ne izravnim putem.

Broj korisnika se može brojati u tisućama, a do središnjeg računala dolaze radeći na svojim osobnim računalima, točnije preko terminala.

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->