Nalazite se
Članak
Objavljeno: 25.04.2023. 13:32

ESA 

Novi rekordni gubitak leda na Grenlandu i Antarktici

Novo izviješće navodi da se gubitak leda s Grenlanda i Antarktike upeterostručio od 1990-ih, te sada čini četvrtinu porasta razine mora.

Novi rekordni gubitak leda na Grenlandu i Antarktici

Nema sumnje da klimatske promjene uzrokuju topljenje naših polarnih ledenih ploča, čime se podiže razina mora i dovode u opasnost obalne regije diljem svijeta.

Od 1992., kada su počeli satelitski zapisi otapanja ledenih ploča, polarne ledene ploče su gubile led svake godine. Najviše stope taljenja dogodile su se u proteklom desetljeću.

Znanstvenici koriste podatke sa satelita kao što su ESA-in CryoSat i Copernicus Sentinel-1 Europske unije za mjerenje promjena u volumenu i protoku leda, kao i satelite koji pružaju informacije o gravitaciji, kako bi utvrdili koliko se leda gubi.

Tim znanstvenika sastavlja te zapise u projektu međuusporedbe ravnoteže mase ledene ploče (IMBIE), koji financiraju ESA i NASA.

Najnovija IMBIE procjena, koja je objavljena danas, navodi da su između 1992. i 2020. polarne ledene ploče izgubile 7560 milijardi tona leda, što je jednako kocki leda čija svaka strana ima 20 km.

Polarne ledene ploče zajedno su izgubile led u svakoj godini satelitskog snimanja, a sedam godina najvećeg otapanja dogodilo se u posljednjem desetljeću. Topljenje je doseglo vrhunac 2019., kada su grenlandski i antarktički ledeni pokrivači izgubili nevjerojatnih 612 milijardi tona leda.

To je bilo potaknuto ljetnim toplinskim valom na Arktiku, koji je doveo do gubitka rekordnih 444 milijarde tona leda s Grenlanda te godine. Antarktika je izgubila 168 milijardi tona leda zbog kontinuiranog ubrzanja ledenjaka na Zapadnoj Antarktici i rekordnog otapanja s Antarktičkog poluotoka. Ledeni pokrivač istočne Antarktike ostao je blizu stanja ravnoteže, kao što je bio tijekom cijele satelitske ere. Otapanje polarnih ledenih ploča uzrokovalo je porast globalne razine mora od 21 mm od 1992.

Gubitak leda s Grenlanda odgovoran je za gotovo dvije trećine (13,5 mm) ovog porasta, a gubitak leda s Antarktike odgovoran je za drugu trećinu (7,4 mm).

Početkom 1990-ih, topljenje ledene ploče činilo je samo mali dio (5,6 %) porasta razine mora. Međutim, od tada je došlo do peterostrukog povećanja otapanja, i oni su sada odgovorni za više od četvrtine (25,6 %) ukupnog porasta razine mora, kao što možete vidjeti u ovom videu. 

Ako ledene ploče nastave gubiti masu ovim tempom, IPCC predviđa da će do kraja stoljeća doprinijeti porastu između 148 i 272 mm u globalnoj srednjoj razini mora.

Inès Otosaka, sa Sveučilišta u Leedsu u Velikoj Britaniji koja je vodila IMBIE studiju, rekla je: "Gubici leda s Grenlanda i Antarktike brzo su porasli u odnosu na satelitski zapis i sada su veliki doprinos porastu razine mora. Kontinuirano praćenje ledenih ploča ključno je za predviđanje njihovog budućeg ponašanja u svijetu koji se zagrijava i prilagođavanje povezanim rizicima s kojima će se suočiti obalne zajednice diljem svijeta."

Tijekom proteklih nekoliko godina ESA i NASA predano su se trudile pokrenuti nove satelitske misije sposobne za praćenje polarnih područja. Projekt IMBIE iskoristio je to za proizvodnju redovitijih ažuriranja i, po prvi put, sada je moguće prikazati gubitke polarnog ledenog pokrivača svake godine.

Andrew Shepherd, sa Sveučilišta Northumbria i osnivač IMBIE-a, rekao je: "Nakon desetljeća rada, konačno smo u fazi u kojoj možemo kontinuirano ažurirati naše procjene ravnoteže mase ledene ploče zahvaljujući satelitima koji ih mjere i prate."

Ova treća procjena IMBIE tima uključila je tim od 68 polarnih znanstvenika iz 41 međunarodne organizacije koji su koristili mjerenja iz 17 satelitskih misija, uključujući po prvi puta, misiju  GRACE Follow-On.

Procjena će se sada ažurirati godišnje kako bi se osiguralo da znanstvena zajednica ima najnovije procjene gubitaka polarnog leda.

CRISTAL

 Uz planirano lansiranje 2027., Copernicus Polar Ice and Snow Topography Altimeter CRISTAL misija će nositi, po prvi put, dvofrekventni radarski visinomjer i mikrovalni radiometar, koji će mjeriti i nadzirati debljinu morskog leda, snijeg koji prekriva dubine i visine ledenog pokrova.

CRISTAL_pillars

 Ti će podaci podržati pomorske operacije u polarnim oceanima i pridonijeti boljem razumijevanju klimatskih procesa. CRISTAL će također podržavati aplikacije vezane uz obalne i kopnene vode, kao i pružanje promatranja topografije oceana.

Vezani sadržaji
Ključne riječi Antarktika led ESA Grenland
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->