Nalazite se
Članak
Objavljeno: 20.05.2015. 15:09

Energy-Generating Rubber 

Novi materijal stvara struju kad ga razvlačite

Japanski znanstvenici proizveli rastezljivi materijal koji omogućuje proizvodnju električne energije.

Novi materijal stvara struju kad ga razvlačite

Znanstvenici i inženjeri japanske tvrtke Ricoh, predstavili su svoj novi materijal, rastezljivo "gumeno" platno za koje vjeruje da će jednog dana napajati sustave interneta stvari.

Mada Japanci za sada ne žele otkrivati previše tehničkih detalja o izradi ovog materijala pod nazivom "Energy-Generating Rubber", kažu da posjeduje svojstva slična onima kod kristalnih materijala poput kvarca i keramike, koji pri rastezanju i kompresiranju mogu stvarati električnu struju, odnosno imaju svojstvo piezoelektričnosti, pojave stvaranja orijentiranih električnih dipola u naprezanju izloženome dielektričnomu kristalu, koja dovodi do razlike električnog potencijala između suprotnih ploha kristala.

Za generiranje električne struje se također koriste i piezoelektrični polimeri poput PVDF-a (PolyVinylidene DiFluoride) koji imaju svojstvo fleksibilnosti i rastezljivosti, no oni mogu stvarati jako male količine elektriciteta.

Prema tvrdnji japanskih znanstvenika, njihov novi materijal može generirati puno struje kao kristalni materijali, dok istovremeno ima svojstva rastezljivosti poput piezoelektričnih polimera, pa stoga vjeruju da će ga u daljem razvoju omogućiti za korištenje u sustavima interneta stvari, području koje želi sve naše predmete opremiti komunikacijskom tehnologijom i povezati na internet, kao i za napajanje raznih savitljivih senzora. 

Ricoh također tvrdi da je njihov novi materijal i izuzetno izdržljiv, pa je do sada već prošao "nekoliko milijuna ciklusa" ekstenzivnog testiranja.

Za sada još nije poznato kada će ova tehnologija doći u neki oblik konkretne tržišne primjene, no mi već vidimo majice, čarape, posteljinu, tepihe, traperice, donje rublje i slične stvari, za koje do nedavno nikada ne bismo rekli da će nam služiti za napajanje gadgeta. 

Izvori: Nikkei Technology, Ricoh 

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->