Nalazite se
Članak
Objavljeno: 18.03.2022. 13:30

ExoMars 

ESA obustavila zajedničku misiju s Rusijom

Europska svemirska agencija nastoji pronaći način kako nastaviti s ExoMars misijom bez uključivanja ruskog Roscosmosa.

ESA obustavila zajedničku misiju s Rusijom

Ambiciozna europsko-ruska svemirska misija ExoMars je obustavljena, a njezina je budućnost za sada neizvjesna, mada ESA nastoji pronaći način kako je realizirati bez Rusa.

ESA je ranije objavila da u potpunosti provodi sankcije koje su Rusiji uvele njezine države članice nakon invazije na Ukrajinu i da se lansiranje rovera ExoMars 2022. čini malo vjerojatnim. Sada je misija službeno stavljena na led nakon što se ESA-ino vladajuće vijeće sastalo u Parizu kako bi procijenilo situaciju.

"Kao međudržavna organizacija koja ima mandat da razvija i provodi svemirske programe uz puno poštovanje europskih vrijednosti, duboko žalimo zbog ljudskih žrtava i tragičnih posljedica agresije na Ukrajinu. Prepoznajući utjecaj na znanstveno istraživanje svemira, ESA je u potpunosti usklađena s sankcije koje su Rusiji uvele njene države članice", navodi ESA u svojem priopćenju.

Vijeće je utvrdilo da je nemoguće nastaviti suradnju s Roscosmosom i naredilo glavnom ravnatelju ESA-e da poduzme korake za obustavu operacije. Osim toga, Vijeće je ovlastilo glavnog direktora da provede i ubrza industrijsku studiju kako bi se pronašle opcije o tome kako agencija može napredovati s ExoMarsom.

ExoMars je dvodijelna misija, a agencije su još 2016. poslale svoju prvu svemirsku letjelicu Trace Gas Orbiter u orbitu Marsa. Trebale su ove godine lansirati rover nazvan po znanstvenici Rosalind Franklin za drugi dio programa nakon kašnjenja dijelom uzrokovanog pandemijom COVID-19. ESA je bila zadužena za razvoj rovera, koji će koristiti rusko lansirno vozilo i lander.

Ovo je samo jedan od svemirskih programa zahvaćenih ratom u Ukrajini. Roscosmos se prethodno povukao iz svemirskog centra u Gvajani u znak odmazde za sankcije EU, a također je odbio lansirati internetske satelite OneWeb koji su trebali krenuti u orbitu na raketama Soyuz.

Dmitrij Rogozin, generalni direktor Roscosmosa, također je naveo da bi sankcije Rusiji mogle prekinuti rad sustava koji upravlja ISS-om i uzrokovati da stanica padne u more ili na kopno. Rusija je prestala isporučivati ​​SAD-u i raketne motore, a Rogozin je povodom toga rekao: "Neka lete na nečem drugom, na svojim metlama".

ExoMars misija je na Mars trebala dovesti rover koji će biti u mogućnosti znatno dubljeg bušenja tla (do 2 m) u odnosu na Curiosity, te posjedovati sofisticiranu opremu za prikupljanje i analizu uzoraka s ciljem potrage za životom, a ujedno demonstrirati sustav za pripremanje uzoraka koji će se u jednoj od idućih misija koristiti za novi veliki korak u istraživanju Marsa, slanje uzoraka nazad na Zemlju.

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->