Windows 10
Hoće li 250 milijuna računala završiti u otpadu?
Microsoft će 14. listopada 2025. prestati isporučivati sigurnosna ažuriranja na vaše računalo sa sustavom Windows 10.

Prema nekim procjenama, oko 250 milijuna računala s Windows 10 OS-om nije kvalificirano za nadogradnju na Windows 11 pa se mnogi korisnici pitaju što im je činiti kada Microsoft od 14. listopada ove godine prestane isporučivati sigurnosna ažuriranja, osim ako nisu spremni platiti pretplatu na program proširenih sigurnosnih ažuriranja.
Ako pokušate nadograditi svoje Windows 10 računalo starije od 5 godina na Windows 11, vjerojatno ćete dobiti poruku o greški koja će vam reći da vaš PC ne ispunjava tražene hardverske uvjete, jer nema Trusted Platform Module (TPM) 2.0 i vaš CPU se ne nalazi na popisu kompatibilnih procesora.
Drugim riječima, tih 250 milijuna PC-a moglo bi postati ogromno brdo elektroničkog otpada koji će poprilično pomoći u onečišćenju okoliša i povećanju ugljičnog otiska koji je i bez toga svakim danom sve veći.
Naravno, Microsoft i pogotovo njegovi partneri žele da kupite novo računalo, pa će vam reći da su Windowsi 11 znatno sigurniji, bolji, brži, sposobniji i imaju AI mogućnosti koje Windows 10 nema, što znači da neizravno podupiru ideju da vaš PC uskoro treba završiti u smeću.
No, je li to doista tako? Ako svoj Windows 10 PC koristite za posao i ako na njemu imate osjetljive podatke čiji bi vas gubitak mogao jako pogoditi, elegantno rješenje je da platite program proširene podrške koji će vas za prvu godinu koštati 56 eura, a nakon toga će vas svaku iduću godinu koštati duplo više, pa ćete drugu godinu platiti 112 eura, a treću 224 eura.
Drugo rješenje koje podupiru članovi zajednice otvorenog koda je da na svoje staro računalo instalirate neki Linux operativni sustav tipa Ubuntu, Linuxmint, OpenSUSE, Fedora, Debian, ili neku od drugih distribucija. Proces instalacije je relativno jednostavan i na internetu ćete pronaći brojne, YouTube i korak-po-korak tutoriale koji će vas voditi kroz čitav proces.
Nakon što instalirate Linux, vrlo brzo ćete otkriti njegove prednosti, ali i mane po pitanju softvera, igara i specifičnih programa, no uz malo truda i dobre savjete od prijatelja, internetskih portala pa čak i AI chatbotova, vjerojatno ćete lako instalirati većinu alternativa, mada ćete se nekih stvari ipak morati odreći, što će posebno pogoditi gamere koji će ostati bez mogućnosti instaliranja nekih svojih omiljenih naslova.
Treći spas leži u instaliranju Windowsa 11 zaobilaženjem preporuka Microsofta. Mada Microsoft često voli naglašavati da to nije dobro iz sigurnosnih razloga i razloga vezanih uz stabilnost rada operativnog sustava, većina ljudi (zapravo svi koje znamo), nakon nadogradnje službeno nepodržanog računala novim OS-om, nije imala nikakve probleme, što dakako ne znači da ih ne bi mogli imati u budućnosti pa vas ni mi ne želimo previše nagovarati na to.
Kao i u slučaju instalacije Linuxa, na internetu imate obilje vodiča za instalaciju Windowsa 10 na nepodržanim računalima, mada bi bilo najbolje da vam u tome pomogne netko koga poznate tko s tim već ima iskustva. Hoćete li na tako insataliranim Windowsima 11 imati Microsoftovu podršku za ažuriranja ne možemo vam garantirati.
Bez obzira na što se odlučite, nemojte olako baciti svoj PC u smeće ako vas dobro služi. Po nama bi možda najbolje bilo da ga barem zadržite kao sekundarno Linux računalo jer ćete se ugodno iznenaditi kada otkrijete što sve može, a dodatno će vas motivirati što je većina softvera (uključujući operativni sustav) besplatna. Čak će i brojni gameri biti zadovoljni, jer primjerice na Steamu ima tisuće kvalitetnih igara za Linux, među kojima i veliki broj onih koje su i za Windows 11 i konzole nove generacije.
Uostalom, možda bi dobra preporuka bila i da za svakodnevni život i rad koristite Linux računalo, a za igranje si nabavite PS5 ili XSX konzolu pa će vuk biti sit, ovce na broju, a odlagalište otpada pošteđeno vašeg hardvera.
Učitavam komentare ...