Nalazite se
Članak
Objavljeno: 01.07.2015. 15:18

MIT 

Enigma koristi bitcoinove trikove za enkriptiranje

Znanstvenici MIT Media Laba, u suradnji sa stručnjacima za Bitcoin, razvijaju navodno najsigurniji način enkriptiranja.

Enigma koristi bitcoinove trikove za enkriptiranje

Svima nam je poznato da je sustav Bitcoina idealan način za trgovanje i plaćanje robe i usluga bez posredništva banaka i drugih službenih financijskih institucija. Stoga bi se moglo reći da je on novac jedne ljepše i poštenije budućnosti, mada su ga pomalo kompromitirali skandali vezani uz MTGox i još nekoliko Bitcoin burzi, čiji su vlasnici završili u zatvoru jer su tuđu lovu malo previše trpali u svoje džepove, kao da su prošli hrvatsku školu politike i biznisa.    

No ono što nitko ne može opovrći je odličan sustav kriptozaštite digitalnih novčanika bitcoina koji se ne pohranjuju nigdje na jednom mjestu, već pohranjujete samo sigurnosne digitalne ključeve pomoću kojih pristupate bitcoin adresama i potpisujete transakcije. Sustav koji čuva vaše Bitcoine zove se "homomorfna enkripcija", koju znanstvenici MIT Media Laba, u suradnji s dvojicom Bitcoin stručnjaka, sada žele iskoristiti za zaštitu svih datoteka i podataka, što znači da ćete s osobama "treće strane" moći razmjenjivati osjetljive podatke, slike, video, poruke i druge sadržaje, koje nitko drugi neće moći dekriptirati, čak i ako vam hakira računalo ili presretne komunikacije.

Ta zaštita pomoću MIT-eve Enigma mreže, stoga će vam omogućiti razmjenjivanje informacija i datoteka čak i s osobama koje su totalni "tuduci" za zaštitu svojih računala, pa se nećete morati bojati da će vaša slika s neke lude maturalne večeri završiti kao javna sramota, samo zato jer ste ju poslali nekom prijatelju koji o računalima zna samo to da mora kliknuti na "next" kada mu se postavi bilo koje pitanje.

MIT-ev znanstvenik Guy Zyskind uspoređuje ovaj sustav s crnom kutijom: "Vi pošaljete podatke koje god želite, a oni ulaze u crnu kutiju, koja samo vraća rezultat. Stvarni podaci se nikada ne otkrivaju". Zyskind dodaje kako se to omogućuje na taj način što sustav izreže datoteke na komadiće poput puzzlea, te svaki djelić rasporedi na stotine računala u Enigma mreži, što je isti princip na koji se štite podaci o transakcijama i rudarenjima Bitcoina.  

Čitav znanstveni rad u vezi Enigma sustava možete pronaći na ovoj poveznici, a za beta testiranje se možete prijaviti na poveznici izvora ovog članka. 

Izvor: Enigma

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->