Nalazite se
Članak
Objavljeno: 02.07.2025. 11:32

VIDI.edu 

RIT Croatia: 800 sati obvezne stručne prakse

RIT Croatia donosi atraktivan model obrazovanja u kojem studenti stječu dvije diplome, američku koju dodjeljuje RIT i hrvatsku koju dodjeljuje RIT Croatia. Uz to, veliki je fokus na stjecanju stvarnog radnog iskustva i stoga studenti imaju obveznu stručnu praksu do 800 sati, a multidisciplinarni pristup promiče se kroz koncept  „T-shaped“ obrazovanja.

RIT Croatia: 800 sati obvezne stručne prakse

RIT Croatia razlikuje se od ostalih visokoobrazovnih institucija po izvođenju američkih studija koji zadovoljavaju i američke i europske visoke standarde. Studenti koji odaberu studije na RIT Croatia stječu po završetku dvije diplome. Američku diplomu dodjeljuje RIT, dok hrvatsku diplomu izdaje RIT Croatia. 

800 sati prakse i iskustveno učenje 

Glavni fokus obrazovanja je priprema studenata za potrebe tržišta rada. Budući da poslodavci sve više cijene diplomante sa stečenim radnim iskustvom i razvijenim praktičnim znanjima, RIT Croatia postiže te ciljeve kroz akademsku izvrsnost uz fokus na iskustveno učenje u učionici i izvan nje, što uključuje i stjecanje stvarnog radnog iskustva kroz program obvezne stručne prakse u trajanju do 800 sati

Uz to, RIT Croatia posvećena je promicanju multidisciplinarnog pristupa i koncepta „T-shaped“ obrazovanja putem pažljivo usklađenog spoja predmeta specijalističkih znanja i općih znanja. Podjednako važno, vodi se računa o adekvatnom razvoju tvrdih, ali i mekih vještina kod studenata. 

STEM studiji i preko 5.000 tvrtki partnera 

Na kampusima RIT Croatia studenti mogu odabrati američke prijediplomske studije iz STEM područja - Informacijske tehnologije / Web and Mobile Computing BS (Dubrovnik i Zagreb) te Dizajn novih medija / New Media Design BFA (Zagreb). Studiji i nastavni planovi RIT Croatia u potpunosti su usklađeni s visokim standardima obrazovanja i akademskim programima matičnog sveučilišta. 

Zapošljivost studenata počinje već na drugoj godini, kada kreću s programom stručne prakse. Posebno u IT sektoru, studenti često ostaju raditi u tvrtkama nakon obavljene prakse.

RIT Croatia njeguje bliske odnose s industrijom, a mreža partnera na razini svih studijskih programa koji se nude na oba kampusa obuhvaća preko 5.000 tvrtki iz različitih sektora, u Hrvatskoj i diljem svijeta. 

Studenti razvijaju projekte u suradnji s industrijom i uključuju se u istraživačke projekte financirane od raznih EU programa (InterReg, Erasmus, EIT). Najznačajniji vid suradnje su oblici iskustvenog obrazovanja, uključujući poslovne slučajeve, obaveznu stručnu praksu i završne projekte sponzorirane od strane industrijskih partnera. 

U korak s promjenama 

Kontinuirana nadogradnja programa ključna je komponenta studijskog programa na RIT Croatia. Studij informacijskih tehnologija usko je povezan s ostalim kampusima RIT-a u SAD-u i Aziji, što omogućava „predviđanje“ kretanja svjetske IT industrije i njihovu implementaciju u studijski program. 

Program ne samo da pruža nova znanja o tehnologijama, već razvija i temeljne vještine kontinuiranog razvoja i usvajanja novih znanja i vještina, što je ključno u dinamičnom IT sektoru. 

Studenti RIT Croatia sudjeluju i u projektima s vanjskim partnerima, istraživačkim projektima financiranim od strane EU programa (InterReg, Erasmus, EIT), te imaju priliku provesti semestar ili dva na kampusima RIT-a u SAD-u i Aziji kroz globalnu mrežu kampusa. 

Studentski startup Supa Kuna 

Na RIT Croatia, studenti ne samo da stječu teorijsko znanje, već aktivno primjenjuju svoje vještine u stvarnim projektima. Jedan od takvih projekata je i aplikacija za praćenje cijena u maloprodaji, koja je proizašla iz suradnje studenata i dr. sc. Alana Mutke, voditelja studija Informacijskih tehnologija. 

Aplikacija je zamišljena kako bi riješila problem nedostatka stvarnih podataka o cijenama proizvoda u fizičkim trgovinama. Dok postojeća rješenja za praćenje cijena ovise o online podacima, ovaj projekt se ističe inovativnom tehnologijom koja omogućuje izravno skeniranje cijena u fizičkim trgovinama putem mobilne aplikacije. 

Aplikacija prepoznaje proizvod, omogućuje korisniku unos trenutne cijene i šalje podatke u centralnu bazu podataka. Javno dostupna web stranica potom prikazuje prikupljene cijene, trendove i promjene cijena tijekom vremena, prvenstveno za proizvode iz kategorije namirnica. 

Cilj je korisnicima omogućiti uštedu vremena i novca. Ovaj studentski projekt prerastao je u startup pod nazivom Supa Kuna. Tim Supa Kuna surađivao je s BIRD Incubatorom, čija im je podrška i mentorstvo pomoglo preispitati originalnu ideju i postaviti veće ciljeve. Zahvaljujući ovom vodstvu, Supa Kuna je uspjela prilagoditi svoju originalnu ideju i sada se spremaju za sudjelovanje na Nuqleus Liftoff konferenciji.

Čitav VIDI.edu prilog časopisa VIDI u digitalnom formatu možete pronaći na ovoj poveznici.

Vezani sadržaji
Ključne riječi RIT Croatia
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam