Nalazite se
Članak
Objavljeno: 02.07.2025. 11:16

VIDI.edu 

FER: Praksa na realnim inženjerskim zadacima

FER surađuje s gotovo 400 poduzeća i institucija na studentskim praksama i istraživačkim projektima. Brojni studenti uključeni su na 200-tinjak visokotehnoloških projekata i znanstvenoistraživački rad sastavni je dio obrazovanja na FER-u.

FER: Praksa na realnim inženjerskim zadacima

Stručna praksa na Fakultetu elektrotehnike i računarstva se odvija na prijediplomskom i diplomskom studiju, a studenti je mogu odabrati prijavom na natječaj koji se raspisuje u proljeće. Ona nije obvezni dio studijskih programa, ali se snažno preporučuje i organizira putem FER-ovog Centra za razvoj karijere i alumni zajednice. 

Rad na projektima 

Studenti praksu obavljaju tijekom ljetnih mjeseci u trajanju od 3 do 6 tjedana i provodi se u suradnji s brojnim poduzećima, u sklopu kojih studenti imaju priliku raditi na realnim inženjerskim zadacima. Na taj način stječu dragocjena praktična znanja i razvijaju profesionalne vještine kako bi bolje razumjeli sve izazove rada u industrijskom okruženju. 

Iskustva pokazuju da su i studenti i poslodavci iznimno zadovoljni ovim programom. Mnogi studenti kasnije ostaju raditi u poduzećima u kojima su obavljali praksu, što dodatno potvrđuje uspješnost modela. Praksa studentima pomaže da usmjere vlastito obrazovanje prema područjima koja ih najviše zanimaju i koja odgovaraju potrebama tržišta rada. 

FER surađuje s gotovo 400 poduzeća i institucija, a ta suradnja uključuje ne samo stručne prakse nego i istraživačke projekte, razvoj vještina, gostujuća predavanja te savjetodavnu ulogu u razvoju budućih nastavnih programa. Suradnja uključuje i zajednički rad na tehnološkim rješenjima, razvoju proizvoda, kao i uključivanje studenata u stvarne inženjerske izazove.

Zahvaljujući ovoj mreži suradnji, studenti FER-a imaju priliku razvijati svoju karijeru u području programiranja, umjetne inteligencije, računarstva visokih performansi, robotike, energetike i brojnih drugih visokotehnoloških područja. 

Oko 200 visokotehnoloških projekata u tijeku 

Studenti FER-a aktivno su uključeni u projekte s različitim vanjskim partnerima, od znanstvene zajednice, preko velikih i renomiranih IT tvrtki, pa sve do startupa. Fakultet trenutačno sudjeluje u nešto manje od 200 visokotehnoloških projekata, pri čemu su brojni studenti uključeni u konkretne zadatke i istraživanja. 

Projekti obuhvaćaju sva područja elektrotehnike i računarstva, poput umjetne inteligencije, robotike, autonomnih sustava, računarstva visokih performansi, obnovljivih izvora energije i biomedicinskog inženjerstva, ali i mnoge multidisciplinarne teme. 

FER200_23125

Znanstvenoistraživački rad sastavni je dio obrazovanja na FER-u, a studenti se već tijekom studija uključuju u radne grupe i projekte koje vode njihovi profesori. FER potiče istraživački duh i poduzetništvo te kroz niz inicijativa i kolegija omogućuje razvoj studentskih ideja u stvarne projekte. 

Jedan od ključnih primjera je Nuqleus, FER-ov venture builder koji pomaže akademskoj zajednici u razvoju tehnoloških rješenja i testiranju poslovnog potencijala. Osim toga, iz FER-a je proizašao niz uspješnih startupova, uključujući Photomath, Memgraph i Ascalia, koje su pokrenuli bivši studenti 

Studenti također sudjeluju u istraživačkim timovima koji se bave robotikom, AI-jem, svemirskim tehnologijama i drugim naprednim područjima. FER njeguje i alumni zajednicu koja mentorira nove generacije, potičući daljnji razvoj R&D aktivnosti i inovacija. Time se studentima otvara prostor za stjecanje iskustva u istraživanju i poduzetništvu još tijekom studija. 

Studentski aktivizam i brz pronalazak posla 

Velik broj studenata uključen je u aktivnosti brojnih studentskih udruga koje djeluju na FER-u, kao što su razne radionice, predavanja i ljetne škole. Organiziraju ili zajedno s Fakultetom suorganiziraju događanja kao što su Job Fair, Career Speed Dating, razne konferencije ili studentska natjecanja, hackathoni i sl. 

FER-ovi diplomanti gotovo bez iznimke pronalaze atraktivan posao odmah po završetku studija, a mnogi od njih već tijekom studija započinju profesionalni angažman, ponajviše zahvaljujući stručnim praksama i velikoj potražnji na tržištu. Prema dostupnim informacijama i povratnim reakcijama poslodavaca, studenti se zapošljavaju u najrazličitijim industrijama od informacijskih tehnologija, energetike, automobilskog sektora, biomedicine do područja umjetne inteligencije i strojnog učenja. 

Najčešće pozicije uključuju razvojne inženjere, inženjere za ugrađene sustave, softverske arhitekte, podatkovne znanstvenike i R&D inženjere. FER-ova reputacija i usmjerenost na praktične kompetencije čine njihove diplomante visoko konkurentnima i u Hrvatskoj i na međunarodnom tržištu rada.

Čitav VIDI.edu prilog časopisa VIDI u digitalnom formatu možete pronaći na ovoj poveznici.

Vezani sadržaji
Ključne riječi FER
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam