Nalazite se
Članak
Objavljeno: 14.04.2016. 14:53

VsiTe & FOI 

Objavljeni rezultati istraživanja o ERP implementaciji

VsiTe i FOI predstavili rezultate istraživanja o kritičnim čimbenicima u implementaciji ERP sustava.

Objavljeni rezultati istraživanja o ERP implementaciji

VsiTe i Fakultet organizacije i informatike proveli su istraživanje u vezi implementacije ERP rješenja u 120 hrvatskih tvrtki. U prostorima VsiTea predstavljeni su rezultati istraživanja nazvanog Kritični čimbenici uspješnosti implementacije ERP-a.

U istraživanju su izdvojena 32 kritična čimbenika prilikom implementacije ERP-a i kroz tri grupe sudionika direktore tvrtki, voditelje projekata i napredne korisnike ispitano je koji su njima čimbenici bitniji, odnosno koji su im slabije rangirani kod uvođenja ERP-a.

Dok se prvi dio istraživanja fokusirao na proces implementacije, drugi dio je pratio svaku od 6 faza životnog ciklusa implementacije ERP rješenja.

Nakon procesa filtriranja i istraživanja i uz pomoć iskusnih deset konzultanata s barem 15 implementacija iza sebe od početnih 81 kritičnih čimbenika u implementaciji ERP-a, isfiltrirano je njih 32 i onda se upitnik o tome koliki je stupanj kritičnosti pojedinog čimbenika postavio ispitanicima iz 120 hrvatskih tvrtki. Odziv ispitanika je bio u rasponu od 50% kod direktora tvrtki, 60% kod naprednih korisnika i 67% voditelja projekta.

Kao ključni kritični čimbenik u procesu implementacije kada se gleda prosjek svih skupina ispitanika iskristalizirao se Analiza i motiviranost za potrebom ERP-a. Jako se bitnom pokazala i podrška najvišeg vodstva, kao i pažljiv izbor ERP rješenja. Začuđujuće slabo u vrednovanju kritičnih čimbenika prošli su Uporaba vanjskih konzultanata te konverzija podataka.

Drugi dio istraživanja se odnosio na percepciju istih grupa ispitanika globalno s aspekta implementacije i po 6 faza životnog ciklusa procesa implementacije ERP-a.

20160414_102811

Istraživanje je otkrilo da su za direktore kritični sljedeći čimbenici: analiza i motiviranost za potrebom ERP-a, uključenost i participacija korisnika, potpuno razumijevanje ključnih problema vezanih za ERP implementaciju, organizacijska spremnost, pažljiv izbor ERP rješenja, podrška najvišeg vodstva, postojanje i uključenost projektnog odbora te povezanost poslovne i IT strategije.

Za voditelje projekta su pak najvažniji čimbenici: podrška najvišeg vodstva, analiza i motiviranost za potrebom ERP-a, pristup i metodika implementacije, očekivanja poslovodstva, pažljiv izbor ERP rješenja, ocjena uspješnosti i upravljanje, te partnerski odnos s dobavljačem.

Što se tiče naprednih korisnika, za njih su najvažniji: analiza i motiviranost za potrebom ERP-a, jasna vizija i poslovni ciljevi, pažljiv izbor ERP rješenja, podrška najvišeg vodstva, upravljanje promjenama, ERP se tretira kao program a ne projekt, te komunikacija unutar organizacije.

Neki od zaključaka istraživanja kojeg je predstavio dekan VsiTea dr.sc. Milorad Nikitović pokazuju da postoji nesrazmjer angažiranih novčanih sredstava i stručno-znanstvenih istraživanja ERP implementacije. Dio kritičnih čimbenika različito percipiraju pojedine grupe ispitanika, a strategija ERP implementacije nije determinirana korisnicima već stanjem i zrelošću organizacije što znači da strategiju implementacije treba prilagoditi korisnicima. Primijećeno je da se težinski čimbenici pojedinačnih kritičnih čimbenika razlikuju se na razini ukupnosti implementacije i po fazama životnog ciklusa što posljedično znači da metodiku procesa ERP implementacije treba prilagoditi na način da se postavi po fazama životnog ciklusa.

20160414_110601

U istraživanju je sudjelovala i prof. dr. sc. Katarina Ćurko koja je pričala o obilježjima ERP implementacije. Zaključak njenog predavanja jest da cilj projekta nije implementacija ERP sustava već postizanje određenih poslovnih ciljeva, pa je ERP sustav samo alat u službi tih ciljeva.

Prof. dr. sc Vjeran Strahonja s varždinskog FOI-a prikazao je glavne probleme i primjere neuspjelih implementacija i time odlično uveo u vrlo angažiranu raspravu u koju su se iz publike uključili konzultanti i implementatori ERP rješenja koji su prenijeli neke od realnih problema s terena ukazujući na veliku razliku između javnih i privatnih tvrtki pri čemu su ustvrdili da u javnima postoji veliki deficit znanja.

Cijelo istraživanje bit će dostupno na stranicama (www.vsite.hr) Visoke škole za informacijske tehnologije. 

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->