Nalazite se
Članak
Objavljeno: 02.05.2012. 14:36

Istraživanje 

GFK: Telekomunikacije i IT u porastu, ostali tehnološki sektori u padu

Tehnološko tržište Zapadne Europe u 2011. je zabilježilo pad od 3% u odnosu na godinu prije.

GFK: Telekomunikacije i IT u porastu, ostali tehnološki sektori u padu

Prema rezultatima studije GfK TEMAX-a i GfK Digital World Reporta, tržište tehničkih proizvoda široke potrošnje, u prošloj je godini, u Zapadnoj Europi dalo nešto bolje rezultate ali još uvijek lošije nego u 2010. godini (negativna stopa od oko 3%), a velike su razlike i od zemlje do zemlje.

Najbolje rezultate pokazuje sektor telekomunikacija (TELCRO) i informacijska tehnologija (IT), dok ostali sektori ukazuju na pad prodaje. Promatrano po zemljama najbolji rezultati postignuti su u Austriji, Njemačkoj, Nizozemskoj, Belgiji i Švedskoj

Telekomunikacije  

Ovaj je sektor imao najveći rast. Prodaja je u Zapadnoj Europi povećana za 6,8% u odnosu na 2010 godinu. Pozitivni pomaci su registrirani u svim zemljama osim u Španjolskoj, Portugalu, Grčkoj i V. Britaniji

Prošle je godine na ukupno 25 ključnih tržišta Europe prodano 258 milijuna telefona.

Pozitivno kretanje u telekomunikacijama osigurala je upravo prodaja pametnih telefona i to u svim  zemljama. Njihova je prodaja  rasla za 67%.

U 2011 godini je više nego svaki treći prodani mobitel u Europi bio smartphone (36%). Stope rasta prodaje pametnih telefona bila je npr. 35% u V. Britaniji ali i 105% u Euroazijskim zemljama (Kazahstan, Rusija, Turska, Ukrajina). Slične pozitivne rezultate GfK  očekuje i u tekućoj godini.

U globalnim razmjerima pametni telefoni imaju u 2011 godini oko 18% udjela među raznim internetskim uređajima a predviđanja su da će u 2012  godini porasti na 22%. 

Informacijska tehnologija 

Ukupan rast ovog sektora u odnosu na prošlu godinu iznosi 4,6%. Negativan trend se pokazao jedino u  Grčkoj, Portugalu i Španjolskoj. U drugim zemljama bio je čak dvoznamenkasti rast, premda su i cijene rasle. Dodatni poticaj rastu treba očekivati kod ultraprijenosnika i "touch" uređaja. Ukupan IT sektor u 2012  godini će i dalje rasti

Mali kućanski aparati 

Prodaja u ovom segmentu u prošloj se godini zadržala na razini iz 2010. Najveći pad se pokazao u Španjolskoj a pozitivna kretanja u Belgiji, Austriji i Francuskoj. Cijela regija Zapadne Europe najviše je kupovala usisavače i potpuno automatske aparate za kavu / espresso uređaje. Ipak,  pala je potražnja za muškim brijaćim aparatima, električnim četkicama za zube, sušilima za kosu i uređajima za ravnanje kose.

U svjetskim razmjerima tržište malih kućanskih uređaja pokazuje pozitivna kretanja, a Europa je općenito još uvijek najveće tržište s udjelom od čak oko 40% u ovoj kategoriji. 

Veliki kućanski aparati 

Podaci na razini prethodne godine pokazuju pad prodaje od oko 2,4%. Jednoznamenkasti rast imale su jedino Njemačka, Francuska, V. Britanija i Švedska.

U Njemačkoj je rastu posebno pogodovao ekonomski rast te trend prema korištenju proizvoda visoke kvalitete i visoke energetske učinkovitosti. U ovom sektoru  izrazit je trend rasta korištenja uređaja veće energetske učinkovitosti pa on daje perspektivu pozitivnog rasta i u tekućoj godini.

Promatrajući u svjetskim razmjerima, ovo je tržište vrijednosno raslo za 5% u odnosu na prethodnu godinu. Očekuje se i daljnji rast, posebno za strojeve za pranje rublja (7 i više kilograma), zatim za perilice suđa sa smanjenom potrošnjom vode (manje od 12 litara po pranju), za sve štedljive uređaje, te za hladnjake s dvoja vrata (gore klasičan hladnjak, dolje zamrzivač). 

Uredska oprema 

Pad potrošnje u ovom je sektoru u prošloj godini iznosio 5,7%. U svim je zemljama registriran pad prodaje osim u Belgiji. Najveći pad se pokazao u Nizozemskoj a najmanji u Njemačkoj i Austriji. Rast potražnje za inkjet multifunkcijskim uređajima (MDF) i onima za laserski tisak nije bio dovoljan da okrene u pozitivan trend. Zadnje inovacije na laserskoj tehnologiji – tzv. "Business Ink"  obećavaju bolje rezultate u 2012 godini. 

Fotografija 

U 2011. godini prodaja je pala za 7%. Opet su jedino Austrija i Njemačka pokazale manji rast ovog tržišta. Pad tržišta u velikoj je mjeri prouzročila prirodna i nuklearna katastrofa u Japanu kada je  došlo do pada proizvodnje i  zastoja u isporukama.

Premda su kućanstva već vrlo dobro opremljena foto uređajima GfK predviđa pozitivan trend za 2012. godinu (segment digitalnih kamera/ novi „compact system camera“). No, na ovom je području već prisutna kontinuirana diskusija o tome kakve sve reperkusije mogu izazvati  pametni telefoni opremljeni kamerama.

U svjetskim razmjerima potrošači su prošle godine kupili 140 milijuna digitalnih fotoaparata, što je oko 3% manje nego 2010 godine. Najviše je novih potrošača bilo u Rusiji, Ukrajini, Kazahstanu te Brazilu i Indiji. Suprotno, najveći pad prodaje zabilježen je u SAD-u (oko 20% manje nego 2010). 

Potrošačka elektronika 

U 2011 godini prodaja ovog sektora pala je za 13% u odnosu na prethodnu godinu.

Stupanj zasićenosti u opremanju kućanstava razvijenih zemalja Europe, te manja potrošnja za zadnje božićne blagdane, imali su negativne posljedice u ovom segmentu. Polaže se nada u oporavak prodaje televizora u tekućoj godini zbog  velikih sportskih događaja. Ranija iskustva upućuju na mogući uzlet zbog Olimpijade u Londonu te Europskog prvenstva u nogometu u Poljskoj i Ukrajini. To će se prvenstveno odnositi na televizore s ravnim ekranom.

Novi trend kod televizora su pametni Smart TV-i i 3D TVuređaji. Predviđa se da će u 2013. godini među ravnim ekranima 1/3 biti 3D TV (oko 80 milijuna uređaja u svijetu).

Na svjetskoj razini se predviđa da će u 2013 godini više od 40% ravnih TV ekrana imati priključak za Internet.

Osnovni odlučujući elementi za izbor televizora su redom: kvaliteta slike, veličina ekrana, cijena, štednja energije.

O istraživanju: GfK Retail and Technology kontinuirano prati prodaju tehničkih proizvoda u 90 zemalja svijeta (oko 86% populacije). Obuhvaća se oko 400 grupa proizvoda, a među njima je preko 150 tisuća novih artikala svake godine.

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->