Nalazite se
Članak
Objavljeno: 11.07.2025. 14:43

University of Colorado 

Dopamin uopće ne djeluje onako kako smo mislili

Novo razumijevanje djelovanja dopamina moglo bi promijeniti način liječenja poremećaja rada mozga.

Dopamin uopće ne djeluje onako kako smo mislili

Novo istraživanje američkih znanstvenika s Medicinskog kampusa Anschutz na Sveučilištu Colorado preokrenulo je desetljeća dogme neuroznanosti, otkrivajući da dopamin, neurotransmiter ključan za kretanje, motivaciju, učenje i raspoloženje, komunicira u mozgu s izvanrednom preciznošću, a ne širokom rasprostranjenošću kako se prije vjerovalo.

Ovo revolucionarno istraživanje nudi novu nadu milijunima ljudi koji žive s poremećajima povezanim s dopaminom, označavajući značajan napredak u potrazi za neuroznanošću i medicinom temeljenom na preciznosti.

Znanstvenici su godinama smatrali dopamin vrstom kemijskog "sustava emitiranja" koji preplavljuje velika područja mozga kako bi utjecao na ponašanje. No novo istraživanje, objavljeno u časopisu Science, otkrilo je da dopamin djeluje više poput fino podešene poštanske usluge, dostavljajući visoko lokalizirane poruke specifičnim granama živčanih stanica u točno određenim trenucima.

"Naše trenutno istraživanje otkrilo je da su signalizacija i prijenos dopamina u mozgu mnogo složeniji nego što smo mislili", rekao je dr. Christopher Ford, profesor na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Colorado i glavni autor studije. "Znali smo da dopamin igra ulogu u mnogim različitim ponašanjima, a naš rad daje početak okvira za razumijevanje kako sva ta različita ponašanja mogu biti regulirana dopaminom."

Koristeći napredne tehnike mikroskopije, istraživači su otkrili da se dopamin oslobađa u koncentriranimžarišnim točkama koje omogućuju ciljane, brze odgovore u obližnjim moždanim stanicama, dok širi signali aktiviraju sporije, raširene učinke. Ovaj dvostruki signalni sustav omogućuje dopaminu da istovremeno fino podešava pojedinačne neuronske veze i orkestrira složena ponašanja poput kretanja, donošenja odluka i učenja.

Implikacije su dalekosežne. Disfunkcija dopaminskog sustava igra središnju ulogu u širokom rasponu poremećaja mozga, uključujući Parkinsonovu bolest, ovisnost, shizofreniju, ADHD i depresiju. Trenutni tretmani uglavnom se usredotočuju na vraćanje ukupne razine dopamina, ali ovo istraživanje sugerira da bi preciznost signalizacije dopamina mogla biti jednako ključna.

"Zapravo smo tek na vrhu ledenog brijega u pokušaju da shvatimo kako disfunkcije dopamina doprinose bolestima poput Parkinsonove bolesti, shizofrenije ili ovisnosti", rekao je Ford. "Potrebno je više rada kako bismo shvatili kako su ove specifične promjene u signalizaciji dopamina pogođene ovim različitim neurološkim i psihijatrijskim bolestima. Cilj bi, naravno, bio nadograditi te nalaze kako bismo došli do novih i poboljšanih tretmana za te poremećaje."

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam