Nalazite se
  • Pop Tech
  • Ruski Elon Musk gradi hiperzvučni raketni zrakoplov
Članak
Objavljeno: 10.02.2022. 14:39

Destinus 

Ruski Elon Musk gradi hiperzvučni raketni zrakoplov

Prvi prototip veličine automobila već je poletio, a idući veličine autobusa će uskoro.

Ruski Elon Musk gradi hiperzvučni raketni zrakoplov

Ruski poduzetnik Mikhail Korkorich kojeg često nazivaju „ruskim Elonom Muskom“, rekao je da njegova kompanija Destinus gradi interkontinentalni teretni zrakoplov na pogon vodika koji će moći letjeti hiperzvučnom brzinom od 15 Macha.

Na sam pojam „hiperzvučni“ Amerikancima se već diže kosa, jer je poznato da Rusi već imaju hiperzvučne projektile koje u današnje doba ne može srušiti ili presresti niti jedan postojeći sustav protuzračne obrane koji je na raspolaganju NATO-u.

Kokorich

Taj Korkorichev Hyperplane, prema Destinusu kombinira tehnološke prednosti svemirskog zrakoplova s jednostavnim sustavom jedrilice kako bi mogao prevoziti robu u vrlo kratkom vremenu na bilo koju destinaciju u svijetu, pa bi primjerice od Australije do Europe došao kroz samo nekoliko sati, uz potrošnju čistog goriva, vodika.  

U prvim testnim letovima, prototip veličine automobila letio je brzinom od samo 130 km/h, pri čemu je imao potrošnju energije od 141 Wh/km uz dolet s jednim punjenjem od 400 km.

Finalni dizajn Hyperplaneu će omogućiti polijetanje s bilo koje zrakoplovne piste, nakon čega će letjeti malom brzinom sve dok ne dođe do obale, gdje će se prebaciti u nadzvučni let, a biti će u potpunosti autonoman, što znači da u kabini neće biti mjesta za ljudskog pilota.

Korkorich je rekao da će to biti moguće korištenjem turbo raketnog motora prvog stupnja, koji predstavlja već dobro poznatu tehnologiju.

Nakon toga će upaliti raketni motor drugog stupnja kako bi mogao ubrzati do Mach 15 na visinama iznad 50 km gdje je otpor zraka znatno smanjen.

HyperPlane

Kako bi to bio u stanju, Hyperplane će prema ruskom poduzetniku imati raketni motor koji je gotovo višekratno iskoristiv kao motor mlaznih zrakoplova, a u njega će biti ugrađen i sustav hlađenja tekućim vodikom kako bi se spriječilo pregrijavanje strukture zrakoplova pod utjecajem desetaka megavata po četvornom metru topline koju stvaraju hiperzvučne letjelice čak i na tim visinama iznad 50 km.  

Destinus je već otvorio 4 ureda, u Španjolskoj, Francuskoj, Švicarskoj i Njemačkoj iz kojih će voditi operacije prijevoza tereta, od medicinskih potrepština, građevinskog materijala i konstrukcija, pa sve do robe kratkog trajanja. Zasad ne govore hoće li služiti i za prijevoz oružja.

Kratki animirani film u kojem objašnjavaju kako će Hyperplane jednog dana spajati kontinente možete vidjeti u ovom videu.

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->