Nalazite se
  • Non Tech
  • Svijet
  • VIDEO: Zastrašujuća računalna simulacija nuklearnog rata
Članak
Objavljeno: 27.10.2022. 14:36

Plan A 

VIDEO: Zastrašujuća računalna simulacija nuklearnog rata

Što bi se dogodilo da sukob u Ukrajini preraste u globalni nuklearni rat i kako bi prošao Zagreb da ga pogodi bomba od 50 kilotona?

VIDEO: Zastrašujuća računalna simulacija nuklearnog rata

Znanstvenici Sveučilišta Princeton još su 2017. godine izradili računalnu simulaciju pod nazivom Plan A, koja prikazuje kako bi izgledao nuklearni rat koji bi pokrenula Rusija. Obzirom na ovogodišnju invaziju Ukrajine simulacija je postala jako aktualna i još jednom potvrđuje da u tom ratu ne bi bilo pobjednika.

Zastrašujuća simulacija ukazuje da bi nakon samo pet sati globalnog nuklearnog sukoba ukupni broj žrtava iznosio 34 milijuna poginulih i 55,9 milijuna ozlijeđenih.

Model se temelji na stvarnim podacima o položajima nuklearnih sila, ciljevima i procjenama žrtava.

Simulacija započinje u kontekstu konvencionalnog nenuklearnog sukoba u kojem Rusija iz baze u Kalinjingradu na Crnom moru ispaljuje "hitac upozorenja" kako bi zaustavila napredovanje NATO snaga, prije nego one uzvrate s jednim taktičkim zračnim udarom. Nakon toga Rusija šalje 300 projektila s bojevim glavama prema bazama NATO-a u Europi, na što međunarodna saveznička alijansa odgovara slanjem 180 atomskih projektila koje ispucavaju iz zrakoplova. U toj fazi se procjenjuje broj žrtava na 2,6 milijuna ljudi, a čitava Europa je uništena.

Potom NATO iz svojih kontinentalnih baza u Americi i s nuklearnih podmornica šalje oko 600 bojevih nuklearnih glava na ciljeve u Rusiji, a prije nego projektili stignu do cilja Rusija lansira nuklearke iz svojih silosa, podmornica i mobilnih lansirnih rampi, kao što možete vidjeti u ovom videu.

U posljednjoj fazi rata, obje strane gađaju 30 najnaseljenijih gradova i centara ekonomske moći s po 5 nuklearnih projektila na svaki od njih kako bi se spriječilo da se bilo koja strana oporavi od nuklearnog sukoba, što će dovesti do još 85,3 milijuna žrtava u 45 minuta.

Prema ovom modelu mnoge države bi izbjegle direktne udare, uključujući one na južnoj hemisferi Zemlje koja bi bila najsigurnije područje, no sekundarne posljedice radioaktivnih oblaka i zračenja dosegle bi i njih.

Ukratko rečeno, učinci nuklearnih padalina, kolaps medicinskih sustava i dugoročni utjecaji na Zemljinu klimu, stanovništvo i proizvodnju hrane imali bi široke učinke.

Ako vam ovo nije dosta, na ovoj poveznici možete isprobati online alat pod nazivom NUKEMAP, kako biste vidjeli što bi se dogodilo kada bi nuklearke različitih snaga pogodile vaš grad ili šire područje boravišta i do koliko bi žrtava doveli projektili od 2, 5, 10, 50 ili više kilotona snage.

Atomska Zagreb 2

Ukratko rečeno, moramo se nadati da do nuklearnog rata nikada neće doći jer bi doista doveo do kraja civilizacije kakvu danas poznajemo.

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->