Nalazite se
Članak
Objavljeno: 29.10.2014. 10:57

AI 

Elon Musk: Umjetnom inteligencijom prizivamo demone

Šef tvrtki SpaceX i Tesla Motors upozorava na razvoj umjetne inteligencije koja predstavlja opasnu prijetnju našoj budućnosti.

Elon Musk: Umjetnom inteligencijom prizivamo demone

Svima nam je poznata vizija budućnosti iz Terminator filmova u kojoj ljudi stvaraju umjetnu inteligenciju, koju kasnije ne mogu kontrolirati pa se okreće protiv njih.

Elon Musk, veliki vizionar, tehnološki guru i šef tvrtki SpaceX i Tesla Motors, ovih je dana u obraćanju studentima MIT-a, izrazio svoju zabrinutost o AI-u, za koji kaže da predstavlja najveću prijetnju čovječanstvu. 

"Umjetnom inteligencijom prizivamo demone", rekao je Musk, ukazujući da postoji mogućnost da je jednog dana nećemo moći kontrolirati.

Mada u današnje doba Muskova izjava još uvijek djeluje kao nešto što se odnosi na daleku budućnost, valja navesti da su slično upozorenje već izrekli mnogi znanstvenici, uključujući poznatog teorijskog fizičara i velikog promicatelja znanosti Stephena Hawkinga.

Također treba znati da se "AI prijetnjom" već bave znanstveni timovi koji proučavaju razne aspekte mogućeg otimanja AI-a kontroli, pa se tome posvetilo i englesko Sveučilište Cambridge, odnosno njihov Centar za proučavanje egzistencijalnih rizika, a utjecaj AI-a se također proučava i na Institutu za budućnost čovječanstva na Sveučilištu Oxford.

Musk mogući utjecaj AI-a na ljude vidi u obliku dvije znanstvene teze, odnosno teorije ortogonalnosti i instrumentalnoj konvergenciji.

Prema ortogonalnoj tezi moguće je izraditi superinteligenciju koja će pružiti dobronamjerne i neopasne karakteristike znanstvene znatiželje koja će biti u službi dobrobiti čovjeka, no puno je lakše i vjerojatnije izraditi AI koji će se baviti isključivo izvršavanjem zadataka, bez ikakvih "moralnih osigurača", kao što to čine i ljudski znanstvenici koji se previše ne brinu oko mogućnosti zlouporabe njihovih ideja i izuma.

Prema instrumentalnoj konvergenciji, ako umjetnoj inteligenciji zadamo konačne ciljeve, ona će do njih nastojati doći bez obaziranja na prepreke koje joj stoje na putu, jer posjeduje instrumentalizam koji joj to omogućuje. Kao primjer iz SF literature možemo uzeti AI dizajniran za očuvanje prirode, flore i faune, te eliminiranje stakleničkih plinova iz atmosfere, koji zaključi da su najveća prijetnja našem planetu ljudi, jer stoje na putu njegovom konačnom cilju.

Mada nam iz sadašnje perspektive sve ovo djeluje kao nešto jako daleko, jer današnji sustavi umjetne inteligencije nemaju takvu mogućnost odlučivanja i dovoljno sposobne autonomne sustave (robote, strojeve) za provedbu svojih planova, razvoj AI-a u posljednjih nekoliko godina jasno ukazuje da nećemo trebati dugo čekati da nam jednog dana stigne umjetna inteligencija koja će imati logiku svojstvenu ljudskom mozgu, no istovremeno će biti lišena emocija i humanizma.  

Stoga bi bilo jako dobro da se pri razvoju AI-a vodimo idejom zakona robotike  Isaaca Asimova, koji umjetnu inteligenciju i robote s takozvanim "pozitronskim mozgom" prisiljavaju da uvijek stavlja dobrobit čovjeka na prvo mjesto. 

Zakoni robotike Isaaca Asimova 

0. Robot ne smije naškoditi čovječanstvu ili svojom pasivnošću dopustiti da se čovječanstvu naškodi.
1. Robot ne smije naškoditi čovjeku ili svojom pasivnošću dopustiti da se čovjeku naškodi, osim kad je to u suprotnosti s nultim zakonom.
2. Robot mora slušati ljudske naredbe, osim kad su one u suprotnosti s nultim ili prvim zakonom.
3. Robot treba štititi svoj integritet, osim kad je to u suprotnosti s nultim, prvim ili drugim zakonom.

Vezani sadržaji
Ključne riječi AI Elon Musk prijetnja SF Isaac Asimov
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->