Nalazite se
Članak
Objavljeno: 01.03.2012. 13:21

Privatnost 

Google ignorira upozorenja zbog ugrožavanja privatnosti

Mada su nove postavke privatnosti u suprotnosti sa zakonima, Google se ne obazire.

Google ignorira upozorenja zbog ugrožavanja privatnosti

Nove postavke vezane uz privatnost, koje je Google najavio prošli mjesec, omogućit će im da preko svojeg pretraživača i pripadajućih servisa detaljnije prate korisnike, te dijele informacije o korisnicima između 60-tak servisa.

Zbog toga se Google našao pod istragama regulatornih tijela u EU, te mnogim drugim zemljama širom svijeta, a nedavno je i 50 udruga potrošača uputilo protest njihovom šefu Larryu Pageu, s porukom da nove postavke vezane uz privatnost nisu fer i pametne.

Zbog ovog slučaja se provode rigorozne istrage u EU, Japanu i Južnoj Koreji, a prvi rezultati upućuju na to da Google svojim novim pravilima krši i zakone.

Između ostalih, Google je upozorila i francuska regulatorna agencija CNIL, izjavivši kako nova pravila vezana uz privatnost krše pravila EU o zaštiti podataka, a američka organizacija Electronic Privacy Information Center, tužila je FTC (Federalnu trgovačku komisiju SAD-a) s nastojanjem da izvrši pritisak na Google kako bi odustao od promjena novih pravila i postavki vezanih uz privatnost korisnika.

Japanska vlada je također pokrenula istragu protiv Googlea, jer smatra da Google djeluje protivno japanskim zakonima o privatnosti, a iz dana u dan se protestima pridružuje sve više organizacija, vlada i fizičkih osoba.

Usprkos velikom pritisku Google sve optužbe ignorira, a njihov kalifornijski ured čak je otvoreno rekao kako će nastaviti s mijenjanjem pravila o privatnosti, mada je svjestan brojnih protesta, piše britanski Daily Mail.

Vivian Reding, predstavnica Europske pravne komisije, izjavila je kako pozdravlja upozorenje CNIL-a, te poziva Google da zaustavi proces mijenjanja politike privatnosti.

Google se brani izjavom da mijenjanje pravila privatnosti ide jedino u korist korisnicima, koji će zbog novog načina na koji se prikupljaju njihovi podaci puno lakše i brže koristiti servise Googlea.

Mali savjet

Ako ste zbog svega ovoga postali zabrinuti, vjerojatno se pitate što možete učiniti da vaši podaci čim manje budu pod prismotrom Googlea. Na žalost, ako ste registrirani korisnik Gmaila, Google Plusa, Youtubea i drugih servisa, nećete moći učiniti previše, ali se zato možete odlogirati od svih njihovih servisa ako samo koristite pretraživač, te koristite i druge njihove servise također odlogirani (one koje možete, poput recimo Youtubea).

Naravno, Google vas može "pratiti" i kad ste odjavljeni, ali iz tih informacija ne može izvući isto kao kad ste logirani, te ih neće dijeliti sa svim servisima. 

Vjerojatno znate da u onom trenutku kad se logirate na bilo koji njihov servis, logirani ste na sve, pa sve vaše "šetnje Internetom" bilježi mali čovječuljak iz Googlea i dijeli s drugim malim čovječuljcima.

Vezani sadržaji
Ključne riječi Google EU Japan Larry Page privatnost
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->