Nalazite se
Članak
Objavljeno: 11.04.2012. 13:11

Lažnjaci 

Falsifikati poluvodiča mogu prouzročiti tragedije

Analitičari tvrtke iSuppli upozoravaju na sve veću količinu lažnih elektronskih komponenti.

Falsifikati poluvodiča mogu prouzročiti tragedije

Svijetom kruži sve veći broj uređaja i gadgeta koji u sebi imaju elektronske komponente koje nisu originalnog podrijetla, već falsifikati koje je vrlo teško prepoznati bez stručne ekspertize.

Prema analizama IHS iSupplija, količina lažnih memorijskih čipova i procesora se od 2009. godine utrostručila, a mogu se najčešće pronaći u mobitelima i računalima, no sve više ih se pronalazi u vojnim uređajima, automobilima, pa čak i u medicinskoj opremi.

Analitičari kažu kako se lažnjaci mogu pronaći na tako osjetljivim mjestima, da bi uskoro mogli predstavljati veliku opasnost po naše živote, a nije zanemariv ni njihov udio na ekonomiju, pa se procjenjuje kako ostvaruju zaradu od 169 milijardi dolara godišnje.

 Lažne komponente mogu rušiti zrakoplove i izazivati kvarove u nuklearnim postrojenjima 

Rory King

Najčešće elektronske falsifikate predstavljaju memorijski čipovi, mikroprocesori i analogni integrirani krugovi (IC) koji se koriste u velikom broju kućnih uređaja poput bežičnih routera, televizora i računala.

Sve te lažne komponente predstavljaju jeftine kopije široko rasprostranjenih poluvodiča i komponenti koje su tijekom proizvodnje odbačene od strane tvrtki originalnih proizvođača.

Rory King, glasnogovornik iSupplija, kaže kako korištenje lažnih čipova može izazvati velike posljedice, jer su to komponente na kojima nisu provedeni (ili nisu prošli) strogi testovi izdržljivosti i učinkovitosti koji se provode na originalnim komponentama, pa je vrlo vjerojatno da će se često kvariti, što može dovesti do opasnih tragedija u automobilskom i zračnom prometu, medicini, te vojnim i nuklearnim postrojenjima.

Stoga King smatra kako tvrtke koje proizvode poluvodiče moraju povećati svoje napore da ustanove gdje se koriste falsifikati njihovih komponenti, a policija i vlade zemalja širom svijeta moraju znatno povećati istražne postupke i pooštriti zakonsku regulativu koja se bavi elektronskim falsifikatima.

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->