Nalazite se
  • Pop Tech
  • Obojani prozori daju energiju
Članak
Objavljeno: 26.04.2012. 14:32

Heliatek 

Obojani prozori daju energiju

Njemački znanstvenici prozveli solarne panele bazirane na tehnologiji OLED ekrana.

Obojani prozori daju energiju

Tvrtka Heliatek dolazi iz Dresdena, a najveći investitori su joj Bosch i BASF, koji su im do sada pomogli u prikupljanju 28 milijuna eura za razvoj tehnologije koja bi uskoro mogla ući u naše domove.

Inženjeri Heliateka su proizveli nove vrste solarnih ploča, koje su napravljene od malih organskih molekula apliciraih na filmove od poliestera. Tehnologija je vrlo slična onoj koja se koristi za OLED ekrane pametnih telefona i flat-screen televizora.

Ovi paneli su fleksibilni i znatno lakši od konvencionalnih solarnih ploča, a u oblačnim i područjima gdje nema jakog sunčevog svjetla mogu proizvoditi jednaku količinu električne energije.

Solarne ploče njihove tehnologije su idealne za postavljanje na zgrade, jer se zbog svoje izuzetno male težine mogu doslovce lijepiti na zidove, krovove i prozore, poput samoljepivih naljepnica, a cijena izrade po wattu struje je niža od cijene konvencionalnih solarnih panela.

Mada je do sada skupio već 28 milijuna eura, Heliateku je ukupno potrebno 60 milijuna, kako bi mogao otvoriti prvi pogon za izradu panela kapaciteta 75 megawatta, a potom vjeruje kako će kroz 4 do pet godina posao proširiti na globalnu produkciju, pa će cijene panela za krajnje kupce iznositi između 40 i 50 centi po wattu, čime će biti daleko kompetitivniji konvencionalnim solarnim panelima.

Heliatek ujedno razvija i poluprozirne solarne panele, koje želi ugrađivati u prozore, a njihov šef Thibaud de Seguillon kaže kako uopće ne djeluju poput solarnih ploča, već poput obojanih prozora, te osim u svrhe prikupljanja sunčeve energije imaju i određenu dekorativnu primjenu.

Krajnja ideja Heliateka je povezati se s građevinskim sektorom, kako bi se nove zgrade proizvodile s njihovom tehnologijom solarnih ploča koje će u njih biti implementriane tijekom gradnje, obzirom da je to znatno jeftinije nego naknadna ugradnja, a to bi također uvelike doprinosilo znatnom smanjenju inicijalnih troškova pri gradnji sustava za prikupljanje sunčeve energije i njezino konvertiranje u električnu.

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->